Поврзи се со нас

Локални избори 2021

Мицкоски од Гостивар: Убеден во победа со огромно мнозинство, да ја завршиме работата уште во првиот круг

Објавено

на

  „Една анегдота е присутна во Скопје, но и овде во Гостивар. Велат СДСМ и ДУИ се договориле они да ги поддржат во Гостивар, а овие нив во Скопје. Ќе изгубат и во Скопје и во Гостивар. Данела ќе биде градоначалник на Скопје, Арбен Таравари ќе биде градоначалник на Гостивар.“, вака го почна својот говор на предизборниот митинг во Гостивар вечерва, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

  Тој ги повика граѓаните својот глас да го дадат за советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За обнова на Македонија, а за градоначалник да го поддржат Таравари. „Убеден сум дека на 17 октомври овде во Гостивар изборот е лесен, најпрво број 7 за советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За обнова на Македонија, а потоа за сегашниот и иден градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари. И тоа убеден сум дека ќе се случи со огромно мнозинство. Да ја завршиме работата уште во првиот круг.“, истакна Мицкоски додавајќи: „Ова не се обични избори, ова се избори на кои вие одлучувате каква ќе биде патеката по која ќе чекориме во иднината ние како Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Бошњаци и сите други. Одлучувате дали ќе продолжи ова наше мачно, тешко секојдневие полно со многу проблеми, криминал, неправди, корупција или ќе избереме просперитет, иднина, проекти, развој и се‘ она што е потребно за еден современ, модерен град Гостивар, за една современа држава Македонија.“

  Зборувајќи за актуелната власт на централно ниво, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ упати остри критики: „Ги преспаа овие четири години како централна власт. За една работа им признавам дека се најдобри, најдобри се во крадење и во лажење. За тоа им нема рамен. Но додека тие крадат и лажат, тоне Македонија. Тонеме и ние. Македонија е најкорумпирана во Европа дражава што ја водат политичари криминалци во Владата, тоа е наш колективен срам. Шансата да го промениме тој колективен срам е 17 октомври. Тука на овој плоштад гледам многу луѓе кои се одлучиле да се борат и да го победиме овој хибриден режим. Ни треба нова иднина. Да изградиме заеднички патриотизам, модерен патриотизам на 21 век“, рече Мицкоски.

  На митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар присутен беше и актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат од Алијанса за Албанците/Алтернатива, Арбен Таравари.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 50 минути

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 1 час

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 2 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 4 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 4 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 5 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 6 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 17 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 21 час

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 22 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 23 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!