Поврзи се со нас

Занимливости

Милион долари за шише со вино кое помина 438 дена во Вселената

Објавено

на

Пред околу дваесет години, грозјето од регионот Бордо во Франција беше собрано, исечено и претворено во мерло. Не би било невообичаено ако во ноември 2019 година, шишиња со ова вино не беа однесени во Вселената.

Ова „вселенско вино“ – дванаесет шишиња Петрус мерло од 2000 година, обично се проценува на околу 6.000 американски долари по парче – помина 438 дена на Меѓународната вселенска станица (ISS), па цената се покачи.

Се разбира, алкохолниот пијалок на Меѓународната вселенска станица се нашол од научни причини. Научниците го проучувале влијанието на космичкото зрачење и бестежинска состојба врз процесот на созревање на виното, пишува Спејс.

Зад проектот стои компанијата Space Cargo Unlimited од Луксембург, а експертите на оваа компанија се надеваат на нови видови вино што ќе созреат во вселената и ќе го комплетираат новото знаење.

Во соопштението објавено на 4 мај, аукциската куќа Кристи најави дека ќе продаде едно шише „вселенски“ Петрус 2000. Шишето се очекува да достигне цена од околу 1 милион долари, а до својот купувач ќе стигне во куфер заедно со шише од класичен Pétrus 2000 мерло и свила, направена од метеорити.

Виното се врати на Земјата на 14 јануари 2021 година, со помош на вселенското летало SpaceX Dragon. Вински експерти и познавачи го пробаа виното уште во март. По тој повод беше утврдено дека виното има различен вкус од неговите братучеди, со оглед на тоа што дури 12 експерти забележале голема разлика. Според експертите, вината се разликуваат по боја и арома, но и по вкус, бидејќи остава впечаток дека времето поминато во вселената го забрзало созревањето.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 37 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 1 час

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 6 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 24 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Kuriozitete

Milion dollarë për një shishe verë që kaloi 438 ditë në hapësirë

Објавено

на

Para rreth njëzet vitesh, rrushi në regjionin e Bordo në Francë ishte i mbledhur, i prerë dhe i shndërruar në merlo. Nuk do të ishte e pazakontë nëse në nëntor të vitit 2019, shishe me këtë verë nuk do të ishin dërguar në hapësirë.

Kjo “verë hapësinore” – dymbëdhjetë shishe Petrus merlo të vitit 2000, zakonisht ka vlerë prej 6.000 dollarë amerikan për një copë – kaloi 438 ditë në Stacionin ndërkombëtar hapësinor (ISS), prandaj çmimi u rrit.

Nënkuptohet, pija alkoolike e Stacionit ndërkombëtar hapësinor është gjendur për shkaqe shkencore. Shkencëtarët e kanë studiuar ndikimin e rrezatimit kozmik dhe gjendjes së pa peshë mbi procesin e pjekjes së verës , shkruan Spejs.

Në prapavijë të projektit qëndron kompania Space Cargo Unlimited nga Luksemburgu, kurse ekspertët e kësaj kompanie shpresojnë për lloje të reja të verërave të cilat do piqen në hapësirë dhe do t’i kompletojnë njohuritë e reja.

Në njoftimin e shpallur më 4 Maj,  shtëpia e ankandit Kristi shpalli se do të shesë një shishe “hapësinore” Petrus 2000 merlo. Shishja pritet të arrij vlerë prej 1 milion dollarë, kurse deri te blerësi i tij do të mbërrijë me valixhe së bashku me shishe e Petrus 2000 merlo klasik dhe dhe mëndafsh, i bërë nga meteorite.

Vera u kthye në Tokë më 14 Janar 2021 me ndihmën e anijes kozmika SpaceX Dragon. Ekspertë të verës dhe njohës e provuan verën që nga Marsi. Me këtë rast u vërtetua se vera ka shije të ndryshme nga kushërirët e tij, duke marrë parasysh se 12 ekspertë kanë vërejtur dallim të madh. Sipas ekspertëve, verërat dallohen pas ngjyrës dhe aromës, por edhe nga shija, pasi që le përshtypje se koha e kaluar në hapësirë e ka përshpejtuar pjekjen.

Në bashkëpunim me E shkencë

Популарно изминативе 100 дена