fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Министерот Бектеши во Гостивар: Компаниите да користат субвенции од Планот за економски раст

Објавено

на

„Ги охрабрувам сите компании во Република Македонија да покренуваат иницијативи, да инвестираат дополнително и да ги користат мерките од Планот за економски раст. Со тоа ќе го зголемиме извозот и ќе го намалиме бројот на невработени.“, порача денес од Гостивар, министерот за економија Крешник Бектеши.

Министерот беше во посета на Фабриката за производство на душеци, Алмеро која ќе користи средства од државните мерки за проширување на капацитетот. „Добро е што компаниите препознаваат дека ние како Влада, преку Планот за економски раст градиме стабилни политики и направивме законско решение за да ги поддржиме сите фирми кои ќе почнат нов инвестициски циклус. Позитивен пример за тоа е фабриката Алмеро“, изјави Бектеши.

Менаџерот на компанијата, Адем Агаи му се заблагодари на министерот за посетата и рече дека поддршката за дополнители инвестиции е добредојдена. „Со постојани инвестирање и напорна работа, се постигнуваат успеси, но поддршката е неопходна. Ние почнавме во 2003-та година со 8 вработени, за денес да стигнеме до бројка од 43 работници“, рече менаџерот.

За субвенции од Планот за економски раст може да аплицираат компании кои прават дополнителни инвестиции и го зголемуваат бројот на вработени, такви кои ја зголемуваат својата конкурентност на пазарот и мали и средни претпријатија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!