Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Министерот Исмаили го посети Ѓоновичко кале каде се вршат археолошки истражувања

Објавено

на

Тимот од Конзерваторскиот Центар во Гостивар денес му беше домаќин на министерот за култура Хусни Исмаили, со кого го посетија археолошкиот локалитет „Ѓоновичко кале“ кај селото Горна Ѓоновица, каде се вршат археолошки истражувања.

Локалитетот е лоциран на висок рид на патот кон Србиново, во преубав предел и природа која плени. На местото има остатоци од кула чии бедеми на места се зачувани и до 5 метри во височина.

„Задоволство ми е што сум денес на ова изнонредно наоѓалиште и на ваков простор со прекрасна околина. Ова Ѓоновичко кале, порано служело како еден контролен пункт за надгледување на патиштата и околината. Во внатрешноста со ископувањата најдени се бројни материјали од доцноантичкиот период и средновековниот период во облик на керамични делови од садови, грниња, бокали, градежни материјали, железни предмети, монетни од различни периоди, бронзени, сребрени и сето тоа докажува дека овде имало богат културен живот и постоеле цивилизации. Ова се резултати само од првичните ископувања, за неполн месец, што ни дава на увид дека во натамошните испитувања ќе најдеме уште, далеку помногубројни и повредни предмети и артефакти на ова подрачје.“, изјави министерот Исмаили.

Проектот за археолошко истражување на Ѓоновичкото кале е на Конзерваторскиот центар од Гостивар, а во реализацијата учестуваат стручни екипи од Арxеолошкиот Музеј, од Националниот конзерваторски центар, како и истржувачи од катедра по Археологија при Филозофскиот факултет во Скопје.

„Самиот факт дека се вклучени четири установи кажува за колку сериозен проект станува збор. Во иднина ќе правиме напори да ги извршиме сите анализи, научни испитувања како се живеело тука, какви материјали се користеле, што јаделе и пиеле жителите и се` друго. Му благодариме на министерот што и покрај тоа што ова е тешко пристапен терен, сепак го посети местото и одблиску виде како течат работите. Навистина е голема волјата да се видат културните убавини на овие краишта и ова кале големо културно богатсво за целиот наш крај и регион.“, изјави директорот на Конзерваторскиот центар, Илбер Зулфиќари.

Тимот од НУ Конзерваторски Центар – Гостивар на калето работи под раководсво на д-р Сања И. Велкоска, во соработка со Буњамин Џемаили од Археолошки Музеј и стручниот консултант од катедрата по Археологија Проф. Д-р Виктор Лилчиќ Адамс
Министерот го посети и Конзерваторскиот центар кадешто ги разгледа пронајдените предмети. Меѓу монетите пронајдени на калето е и една монета која потекнува од 4 век од нашата ера.

Ѓоновичко кале уште се нарекува и Каја или Ѕвездено кале.

 

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 37 минути

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 2 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 3 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 4 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 5 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 5 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 6 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 7 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 8 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 9 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 10 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 20 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 23 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Македонијапред 2 недели

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена