fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Министрите од регионот се координираат за границите – ќе се изработува заеднички протокол

Објавено

на

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на пандемијата изнесува 14.004, оздравени се 10.722 пациенти, починати се 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.697.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера учествуваше на видео конференција со колегите министри од регионот на тема „Ковид-19 во земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија“. Ќе се изработува заеднички протокол за границите.

„Потребен е координиран пристап за границите – да се овозможи слободен премин, но и контрола над состојбата со вирусот. Ова е заклучокот од денешната видео конференција која ја иницирав на тема Ковид-19 со земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија. Се договоривме да изработиме иницијален документ на взаемен протокол за границите. На документот ќе работи работна група составена од членови од сите земји на Западен Балкан, Грција и Бугарија. Следната видео конференција на која ќе дискутираме за протоколот ќе ја одржиме, најдоцна, за две недели.“, соопшти Филипче.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 59 минути

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 4 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 5 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 5 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 6 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 7 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 9 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 10 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!