Поврзи се со нас

Претседателски избори 2024

Мирен изборен ден во Гостивар, попладнево поголема раздвиженост на избирачките места

Објавено

на

Првиот круг од Претседателските избори 2024 на територијата на Општина Гостивар до сега поминува во мирна и демократска атмосфера. Сите избирачки места утрово беа отворени навреме, во 7 часот и изборниот процес тече непречено.

Според информациите кои Gostivarpres.mk ги доби од СВР Тетово до сега не се регистрирани никакви нарушувања или инциденти.

„Изборниот ден до сега на територијата што ја покрива СВР Тетово поминува во најдобар ред. Нема пријави за никакви пропусти или инциденти“, ни соопшти портпаролот, Фатмир Реџепи.

И досегашната оценка од ОИК е дека изборниот процес се одвива без проблеми, со напомена дека одредени технички пречки кои се јавиле со биометриските апарати се надминати брзо.

Екипата на Gostivarpres.mk денес направи обиколка на повеќе локации кадешто има избирачки места. Она што го забележавме е дека поголема раздвиженост на гласачи има во попладневите часови, за разлика од утрото и претпладнето. Граѓаните најчесто на избирачките места доаѓаат семејно, но согласно прописите, зад параванот секој гласа сам. Од Избирачките одбори со кои позборувавме рекоа дека не им се појавила никаква посериозна пречка и дека гласањето се одвива без проблеми. Нема ниту поголеми гужви и процесот од проверка на личен документ до спуштање на ливчето во кутијата се завршува за неколку минути. Колку точно, сепак зависи од бројот на запишани избирачи и колку во моментов се на местото на гласање.

Со одлука на Владата, за сите граѓани денешниот ден е неработен.

Правото на глас на подрачјето на Општина Гостивар имаат 81.517 гласачи. До 11 часот, гласале 6.078 од нив. Избирачките места остануваат отворени до 19 часот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена