fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Мирисот на кафе е доволен за подобра работа на мозокот

Објавено

на

Една нова студија открива дека дури и самиот мирис на кафе е доволен за подобра работа на мозокот. Во тестирањата кои ги спровеле научниите од Стивенс институтот за технологија во Њу Џерси, се покажало дека луѓето кои престојувале во просторија со мирис на кафе, имале подобри резултати на тестовите, бидејќи мозокот реагирал исто како да конзумирале кофеин.

За кафето веќе и порано се сметаше дека го намалува ризикот од срцеви заболувања, го поттикнува метаболизмот и ја намалува шансата од прерана смрт. Тоа е потврдено во низа студии од кои, оваа последната опфати половина милиот возрасни лица од Британија.

Новото истражување се базира на своевидниот плацебо ефект. Испитани се учесниците што мислат за разните мириси, па се покажало дека луѓето веруваат дека на нив просториите кои мирисаат на кафе делуваат стимулативно, за разлика од просториите без или цветен мирис.

Попрецизно, научниците тестирале студенти кои полагале испит по алгебра. Групата на студенти која тестовите ги решавала во просторијата со мирис на кафе постигнала подобри резултати од другата група која решавала тестови во соба без мирис.

Човечкиот мозок, препознавајќи го познатиот мирис на кафе реагира на многу сличен начин како кога кафето се испие. Кофеинот е стимуланс, што значи дека го активира мозокот и средишниот нервен систем, го намалува заморот и ги брави луѓето побудни и пофокусирани на задачи.

Неодамнешните истражувања исто така покажале дека кафето го намалува ризикот од депресија, го поттикнува помнењето и штити од Алцхајмерова болест.

 

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!