Поврзи се со нас

Занимливости

Митови за зимата во кои луѓето некогаш верувале

Различни верувања и суеверија во минатото биле доста распространети помеѓу луѓето, но денес тие можа да ни звучат и малку чудно. Исти верувања или митови имало и за зимата и студеното време. Еве што се некогаш, се сметало за сериозно.

Суровоста на зимата може да се предвиди со убивање гуска

Ова популарно народно верување доаѓа од  јужниот дел на САД, вели дека убивањето гуска во есен и потоа испитување на градната коска може да ви каже каква зима доаѓа. Тенка и скоро провидна коска значело млака зима, додека подебела коска предвидува поостра зима.

Цветањето во зима означува смрт

Пред да може да се увезат цвеќиња од други области, луѓето сомнително гледале на цвеќињата што цветаат во зима. Не само цвеќињата, туку и дрвјата кои ќе цветаат надвор од сезоната, според верувањата биле сериозна најава за болести и смрт. Ова во најголем дел се должи на глобалните климатски промени денес, па можеби овие предвидувања и не се далеку од вистината.

Фрлање на првиот снег над главата ви гарантира здравје

На почетокот на 20 век, постоело верување дека кога ќе падне првиот снег, треба да соберете малку снег и да го фрлите назад над главата, бидејќи ова гарантирало дека нема да ви биде студено преку целата зима. Истото важело и за снегот што ќе падне на нечија глава од бор.

Крв во снег носи среќа

Без било какво објаснување се верувало дека кога ќе видите крв во снегот, тоа носи среќа. Единствено се напоменува дека не треба да се обидувате да ја исчистите крвта. А ако видите дамка која е делумно уништена, тоа укажува на лоша среќа.

Масните свињи носат лошо време

Постојат различни суеверија кои ги поврзуваат животните и предвидувањето на временските услови и некои од нив изгледаат вистинито, но има некои што се лудост. Во Англија се верувало дека треба да се очекува студена зима ако свињите се малку подебели од вообичаеното. Исто така, кога ќе бидат убиени за да се обезбеди храна за зимата, ако имаат слезина на предната страна, значело дека времето ќе се влоши.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!