Поврзи се со нас

Македонија

Млади Германци и Македонци со заеднички проект против загаден воздух

Објавено

на

Проектот „Клин брет“ („CleanBREATHE“), мешано истражување за загадувањето на воздухот со помош на технички и едукативни решенија, има за цел да го направи загадениот воздух видлив и да иницира долгорочни промени во однесувањето на општествените чинители.

– Проектот се одвива помеѓу Магдебург – Стендал Универзитетот од Германија и УКИМ-ФИНКИ од Македонија, каде се вклучени креаторите на платформите за визуализација на аерозагадување, Pulse.Eco1 и AirCare2 и О2 Иницијатива, здружение што се залага за зголемена свест за аерозагадувањето и неговото намалување преку системски пристап, информираа од О2 Иницијатива.

Целите на проектот за намалување на загадувањето на воздухот, како што наведуваат оттаму, се создавање граѓанска свест и одржливо прилагодување на однесувањето во двете земји, Македонија и Германија, како модел за цела Европа, преку пристап на науката за критички дизајн, потоа дизајнирање и планирање на сензорски мрежи, нови пристапи за сензори за мобилни уреди и алгоритми за предвидување на вештачката интелигенција, како и развивање на нови деловни модели што имаат за цел да помогнат на бизнисите со свесно однесување за животната средина.

Како што е предвидено, проектот ќе организира работилници за граѓаните и студентите за подигање на свеста за темата и зголемување на учеството во процесот на собирање податоци.

Во декември се реализирала заедничка работилница со 16 студенти од Германија и Македонија, што создала идеи за јавна инсталација, што може да се искористи за подигање на свеста за загадувањето на воздухот во Магдебург и Скопје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 8 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 9 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 12 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 18 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 19 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 20 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена