Поврзи се со нас

Култура

Млади гостиварки преку поезија го кренаа гласот против родовата нееднаквост и стереотипите

Објавено

на

Да се почитуваат жените, да им се пружат еднакви можност и услови, да престанат дискриминациите на родова основа, да нема стереотипи… Ова се дел од пораките кои ги испратија група средношколки преку поетски перформанс на настан што се одржа во Гостивар вчеравечер, под мотото „Поезија во акција“. Младите гостиварки решија преку Слем поезија да го кренат својот глас против нееднаквост и неправди врз припадничките на женскиот пол.

„Се чувствувам многу горда на себе и на сите учеснички кои се претставија и ги искажаа своите ставови креативно, во врска со нашата тема. Сфатив дека да се организира ваков настан би било нешто интересно во нашиот град, а ја одбрав темата на нееднаквост и неправда како начин да се направи некоја промена во начинот на размислување во колината. Не секогаш треба да чекаме нешто да се случи некој да направи нешто, туку и самите ние може да преземеме чекор кон позитивна промена. Им ја претставив идејата на други млади луѓе за кои сметав дека имаат желба и потенцијал да се вклучат и се подготвени да дадат свој труд. Со овој настан создадовме еден наш мал простор со шанса на младите креативни и талентирани луѓе да се искажат“, рече Симона Филипоска, организаторка на Слем вечерта, која и самата имаше настап со свој текст.

slem (5)
slem (11)
slem (7)
slem (9)
slem (10)
slem (6)
slem (8)
slem (1)
slem (5) slem (11) slem (7) slem (9) slem (10) slem (6) slem (8) slem (1)

Покрај неа пред публиката се претставија: Нада Спасеска, Ева Дејаноска, Михаела Антеска, Румена Аврамоска, Марија Палазова и Искра Дукоска, ученички од гимназијата и техничкото училиште. Во музичкиот дел настапија Теодора и Росица Матески.

Настанот се организираше по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена