Поврзи се со нас

Гостивар

Младина на АА: Вратете го школувањето во Гостивар, затворете ги казината

Објавено

на

Младинскиот Форум на Алијанса за Албанците, денес одржа прес конференција пред Владата во чиј фокус се најдоа намалувањето на бројот на паралелки во гимназијата во Гостивар и коцкарниците.

„Ние сме младите од Гостивар, дел од тимот на Таравари и јавно се обраќаме до премиерот Зоран Заев. Знаеме дека сте презафатени со проблемите на луѓето, бидејќи тоа е ваша работа, но и ние имаме проблем и ве молиме да го земете предвид. Неколку млади луѓе во нашиот град со право се пожалија за казината во нашиот град, но како и многупати до сега, така и овој пат, тие беа погрешно информирани и дојдоа на погрешна адреса. Оставија неколку коцки што ги симболизираат игрите на среќа, за кои вие треба да сте свесни колку се опасни, особено во едно сиромашно место како нашето.  Коцките ви ги донесовме тука, за на следната седница на Владата, да ги испратите на вистинската адреса, во Министерство за финансии, кое како што ги дозволило, така и да ги отстрани казината од нашиот град. Вративме и неколку книги и тетратки на неколку наши врсници во Гостивар, и ве молиме истите да ги испратите до Министерството за образование, не дека повеќе не ги сакаме книгите и тетратките, но, како можеме да ги користиме кога училиштата ни се затворија!? Дали е возможно во 2021 година да се затвори училиште!? Тоа се паралелки на турски и албански јазик во гимназијата. Но, за нас оваа работа, г. Премиер, нема разлика, исто како да сте затвориле било која паралелка, бидејќи Турци, Албанци или Македонци, ние сме сите гостиварчани! Вратете го правото за школување во Гостивар, господин Премиер, ве молиме, затворете ги казината што сте ги отвориле и на нивно место отворете ги повторно училиштата што сте ги затвориле!.“, беше речено на пресот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rinia e ASH: Kthejeni shkollimin në Gostivar, mbyllni kazinot

Објавено

на

Forumi Rinor i Aleancës për shqiptarët, sot mbajti pres konferencë para Qeverisë në fokusin e së cilës u gjendën zvogëlimi i paraleleve në gjimnazin e Gostivarit dhe shtëpitë e lojërave të fatit.

“Ne jemi të rinjtë nga Gostivari, pjesë e ekipit të Taravarit dhe publikisht drejtohemi deri te kryeministri Zaev. E dijmë se jeni të stërzënë me problemet e njerëzve, pasi ajo është puna juaj, por edhe ne kemi problem dhe ju lutemi që t’a merrni parasysh. Disa të rinj në qytetin tonë me të drejtë u ankuan për kazinot në qytetin tonë, por si edhe shumë herë deri tash, ashtu edhe këtë herë, ato ishin gabimisht të informuar dhe erdhën në adresë të gabuar. Kanë disa kocka që i simbolizojnë lojërat e fatit, për të cilat ju duhet të dini sa janë të rrezikshme, veçanërisht në një vend të varfër si i Joni. Kockat ua sollëm këtu, që në seancën e ardhshme të qeverisë, t’i dërgoni në adresën e saktë, në Ministrinë e financave, e cila sip i ka lejuar, ashtu edhe t’i heq kazinot nga qyteti jonë. Kthyem edhe disa libra dhe fletore disa bashkëmoshatarëve tanë në Gostivar, dhe ju lusim të njëjtat t’i dërgoni deri te Ministria e arsimit jo sepse librat dhe fletoret më nuk i duam, por si mundemi ti shfrytëzojmë kur shkollat na u mbyllën!? A është e mundshme që në vitin 2021 të mbyllet një shkollë!? Ato janë paralele në gjuhën turke dhe shqipe në gjimnazin. Por, për ju kjo punë, z. Kryeministër, nuk ka ndryshim, ashtu sikur të keni mbyllur çfarëdo paralele, padi Turqit, Shqiptarët ose Maqedonas, ne jemi të gjithë gostivaras! Kthejeni të drejtën për shkollim në Gostivar, zotëri Kryeministër, ju lutemi, mbyllni kazinot që i keni hapur dhe në vendin e tyre hapni përsëri shkollat që i keni mbyllur!”, ishte thënë në pres konferencën.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена