Поврзи се со нас

Гостивар

Младина на АА: Вратете го школувањето во Гостивар, затворете ги казината

Објавено

на

Младинскиот Форум на Алијанса за Албанците, денес одржа прес конференција пред Владата во чиј фокус се најдоа намалувањето на бројот на паралелки во гимназијата во Гостивар и коцкарниците.

„Ние сме младите од Гостивар, дел од тимот на Таравари и јавно се обраќаме до премиерот Зоран Заев. Знаеме дека сте презафатени со проблемите на луѓето, бидејќи тоа е ваша работа, но и ние имаме проблем и ве молиме да го земете предвид. Неколку млади луѓе во нашиот град со право се пожалија за казината во нашиот град, но како и многупати до сега, така и овој пат, тие беа погрешно информирани и дојдоа на погрешна адреса. Оставија неколку коцки што ги симболизираат игрите на среќа, за кои вие треба да сте свесни колку се опасни, особено во едно сиромашно место како нашето.  Коцките ви ги донесовме тука, за на следната седница на Владата, да ги испратите на вистинската адреса, во Министерство за финансии, кое како што ги дозволило, така и да ги отстрани казината од нашиот град. Вративме и неколку книги и тетратки на неколку наши врсници во Гостивар, и ве молиме истите да ги испратите до Министерството за образование, не дека повеќе не ги сакаме книгите и тетратките, но, како можеме да ги користиме кога училиштата ни се затворија!? Дали е возможно во 2021 година да се затвори училиште!? Тоа се паралелки на турски и албански јазик во гимназијата. Но, за нас оваа работа, г. Премиер, нема разлика, исто како да сте затвориле било која паралелка, бидејќи Турци, Албанци или Македонци, ние сме сите гостиварчани! Вратете го правото за школување во Гостивар, господин Премиер, ве молиме, затворете ги казината што сте ги отвориле и на нивно место отворете ги повторно училиштата што сте ги затвориле!.“, беше речено на пресот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Rinia e ASH: Kthejeni shkollimin në Gostivar, mbyllni kazinot

Објавено

на

Forumi Rinor i Aleancës për shqiptarët, sot mbajti pres konferencë para Qeverisë në fokusin e së cilës u gjendën zvogëlimi i paraleleve në gjimnazin e Gostivarit dhe shtëpitë e lojërave të fatit.

“Ne jemi të rinjtë nga Gostivari, pjesë e ekipit të Taravarit dhe publikisht drejtohemi deri te kryeministri Zaev. E dijmë se jeni të stërzënë me problemet e njerëzve, pasi ajo është puna juaj, por edhe ne kemi problem dhe ju lutemi që t’a merrni parasysh. Disa të rinj në qytetin tonë me të drejtë u ankuan për kazinot në qytetin tonë, por si edhe shumë herë deri tash, ashtu edhe këtë herë, ato ishin gabimisht të informuar dhe erdhën në adresë të gabuar. Kanë disa kocka që i simbolizojnë lojërat e fatit, për të cilat ju duhet të dini sa janë të rrezikshme, veçanërisht në një vend të varfër si i Joni. Kockat ua sollëm këtu, që në seancën e ardhshme të qeverisë, t’i dërgoni në adresën e saktë, në Ministrinë e financave, e cila sip i ka lejuar, ashtu edhe t’i heq kazinot nga qyteti jonë. Kthyem edhe disa libra dhe fletore disa bashkëmoshatarëve tanë në Gostivar, dhe ju lusim të njëjtat t’i dërgoni deri te Ministria e arsimit jo sepse librat dhe fletoret më nuk i duam, por si mundemi ti shfrytëzojmë kur shkollat na u mbyllën!? A është e mundshme që në vitin 2021 të mbyllet një shkollë!? Ato janë paralele në gjuhën turke dhe shqipe në gjimnazin. Por, për ju kjo punë, z. Kryeministër, nuk ka ndryshim, ashtu sikur të keni mbyllur çfarëdo paralele, padi Turqit, Shqiptarët ose Maqedonas, ne jemi të gjithë gostivaras! Kthejeni të drejtën për shkollim në Gostivar, zotëri Kryeministër, ju lutemi, mbyllni kazinot që i keni hapur dhe në vendin e tyre hapni përsëri shkollat që i keni mbyllur!”, ishte thënë në pres konferencën.

Популарно изминативе 100 дена