fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Младите гостиварци во акција – чистеа, бојадисуваа клупи, обележаа велосипедска патека

Објавено

на

Околу 200 средношколци и основци од гостиварски училишта, денес се вклучија во волонтерска акција за уредување на кејот на Вардар и градскиот парк во Гостивар.

Активноста се спроведе во рамки на проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието со поддршка на општина Гостивар.

Учениците го чистеа отпадот, ги бојадисуваа клупите, обележаа велосипедска патека и поставија паркинзи за велосипеди.

Во акцијата се приклучи и градоначалникот Арбен Таравари.

„Ова е навистина една многу убава иницијатива и се` она што се прави денес во акцијата е  позитивно за сите граѓани, а воедно и се подигнува свеста за чување на животната средина“, рече градоначалникот, кој воедно на граѓаните им го честиташе Денот на Европа, 9-ти Мај.

Денешната акција е резултат на повеќе средби и активности на кои ученици од различни етнички заедници дискутираа за проблемите со кои тие се соочуваат во својот град и даваа предлози за нивно решавање.

Проектот го имплементира Македонскиот центар за граѓанско образование во соработка со Младински образовен форум.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!