Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Младите гостиварци во акција – чистеа, бојадисуваа клупи, обележаа велосипедска патека

Околу 200 средношколци и основци од гостиварски училишта, денес се вклучија во волонтерска акција за уредување на кејот на Вардар и градскиот парк во Гостивар.

Активноста се спроведе во рамки на проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието со поддршка на општина Гостивар.

Учениците го чистеа отпадот, ги бојадисуваа клупите, обележаа велосипедска патека и поставија паркинзи за велосипеди.

Во акцијата се приклучи и градоначалникот Арбен Таравари.

„Ова е навистина една многу убава иницијатива и се` она што се прави денес во акцијата е  позитивно за сите граѓани, а воедно и се подигнува свеста за чување на животната средина“, рече градоначалникот, кој воедно на граѓаните им го честиташе Денот на Европа, 9-ти Мај.

Денешната акција е резултат на повеќе средби и активности на кои ученици од различни етнички заедници дискутираа за проблемите со кои тие се соочуваат во својот град и даваа предлози за нивно решавање.

Проектот го имплементира Македонскиот центар за граѓанско образование во соработка со Младински образовен форум.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!