Поврзи се со нас

Гостивар

Многу семејни кластери на ковид во Гостивар, одморите и прославите го земаат данокот

Објавено

на

  • Shqip

Со вчерашните нови 65 позитивни на коронавирус, бројката на активно заразени на подрачјето на Гостивар достигна 294. За само две недели од регион со спорадични случаи, Гостивар влезе во нов ковид бран. Поради зголемена потреба за хоспитализации,  модуларната болница повторно е активирана за прием на пациенти.

Летните одмори и прославите се потврдија како најчест начин на зараза, а повеќето од новите позитивни се од семејни кластери.

„Граѓаните воопшто не внимаваат, нема дисциплина. Не се носат маски никаде, има собирање, се прават свадби, прослави, младите по дискотеки и кафулиња без никакви протоколи. Би апелирал секој поединец да покаже одговорност, да носат маска, да одржуваат растојание и лична хигиена, да нема групирања. Многу од заразените го фатиле вирусот на летен одмор надвор од државата, имаме многу семејни кластери, по цели семејства заразени. Ова покажува дека има потреба од правење тестови на граница, да се знае и навреме да се врши изолација“, рече доктор Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

Состојбата со ковид нагло се влоши во целата земја. Во рок од месец дена, бројот на активни случаи од 130 се искачи на 2.581. Вчера во Македонија беа регистрирани нови 518 случаи од направени 5.809 тестирања, четири лица починати и 31 оздравен пациент.

Според епидемиолошките анализи во моментов, во Скопје има 832 активни случаи, во Тетово 662. По нив следи Гостивар, каде има 294 активни случаи. Гостивар е и градот со најмалку вакцинирани, само 19,9 проценти примиле прва доза на вакцина.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 11 часа

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Гостиварпред 12 часа

411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

Вестипред 15 часа

Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

Гостиварпред 16 часа

Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

Македонијапред 17 часа

ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

Гостиварпред 17 часа

25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 19 часа

Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 20 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 21 час

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Вестипред 21 час

Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

Македонијапред 1 ден

Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

Здравје и убавинапред 1 ден

Кога треба да се запре со тренингот?

Македонијапред 2 дена

Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

Вестипред 7 дена

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 2 недели

Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

Гостиварпред 4 дена

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Гостиварпред 1 недела

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 2 недели

Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

Локални избори 2021пред 1 недела

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Локални избори 2021пред 1 недела

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 1 недела

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Културапред 2 недели

Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2021пред 2 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 8 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!