Поврзи се со нас

Вести

МНР: Нашите граѓани и дипломатскиот персонал во Казахстан се безбедни

Објавено

на

Министерството за надворешни работи соопшти дека редовно ја следи состојбата во Казахстан и дека преку Амбасадата во Нур – Султан е во постојана комуникација со нашите државјани кои се наоѓаат во земјата.

-И покрај честиот прекин на интернет и телекомуникациските мрежи, сепак се остварува редовен контакт со нашите државјани, кои се наоѓаат на безбедни локации. Засега само двајца наши државјани се обратиле до Амбасадата поради ситни потреби на чие барање е веднаш одговорено, но, ниту еден од спомнатите не се наоѓа во загрозена состојба, информира МНР.

Според МНР, остануваат во сила препораките упатени до граѓаните на Северна Македонија да не патуваат во Казахстан, а оние кои во моментот се наоѓаат во земјата да не ги напуштаат објектите каде што се сместени и да избегнуваат собири на јавни локации поради влошената безбедносна состојба.

-Дополнително, информираме дека дипломатскиот персонал во нашата Амбасада во Нур-Султан не е загрозен и дека без прекин ги извршува работните задачи. Министерството за надворешни работи ќе продолжи да ги следи случувањата во Казахстан и ќе излезе со дополнителни препораки за нашите државјани, доколку за тоа се јави потреба, истакнува МНР. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 16 секунди

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 34 минути

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 1 час

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 2 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 3 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 4 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 4 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 5 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 6 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 6 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 7 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Македонијапред 8 часа

КЗБ препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Гостиварпред 20 часа

Во ОВР Гостивар пријавена закана со пиштол поради кавги за имот

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 6 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Lajme

MPJ: Qytetarët tanë dhe personeli diplomatik në Kazahstan janë të sigurtë

Објавено

на

Ministria e Punëve të Jashtme tha se monitoron rregullisht situatën në Kazakistan dhe se përmes Ambasadës në Nur-Sulltan është në komunikim të vazhdueshëm me qytetarët tanë që ndodhen në vend.

-Përkundër ndërprerjeve të shpeshta të internetit dhe rrjeteve të telekomunikacionit, ende ka kontakte të rregullta me qytetarët tanë, të cilët ndodhen në lokacione të sigurta. Deri më tani në Ambasadë për nevoja të lehta kanë aplikuar vetëm dy qytetarë tanë, kërkesës së të cilëve iu është përgjigjur menjëherë, por asnjëri nga të përmendurit nuk është në gjendje të rrezikuar, njofton MPJ.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme, rekomandimet drejtuar qytetarëve të Maqedonisë së Veriut që të mos udhëtojnë në Kazakistan mbeten në fuqi, ndërsa ata që aktualisht ndodhen në vend të mos dalin nga objektet ku janë vendosur dhe të shmangin tubimet në vende publike. për shkak të përkeqësimit të situatës së sigurisë.

Gjithashtu, ju njoftojmë se stafi diplomatik në Ambasadën tonë në Nur-Sulltan nuk është i rrezikuar dhe se i kryen punët pa ndërprerje. Ministria e Punëve të Jashtme do të vazhdojë të monitorojë zhvillimet në Kazakistan dhe do të nxjerrë rekomandime shtesë për qytetarët tanë nëse lind nevoja, tha MPJ.

Популарно изминативе 100 дена