Поврзи се со нас

Вести

МО на Русија: Ослободувањето на Соледар е завршено

Објавено

на

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека градот Соледар кој се наоѓа во регионот Доњецк, во источниот дел на Украина е под целосна нивна контрола.

„Вечерта на 12 јануари беше завршено ослободувањето на градот Соледар, што е важно за продолжување на успешните офанзивни операции“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Воспоставувањето контрола над Соледар овозможува да се пресечат патиштата за снабдување на украинските војници до Артемивск, а потоа да се блокираат и создаде „котел“ на преостанатите украински војници таму. Заземањето на Соледар стана можно поради постојаното огнено уништување на непријателот од авијација, ракетни сили и артилерија“, додаваат од Министерството за одбрана.

Иако до сега не се споменуваше многу во јавноста, градот Соледар се најде во центарот на вниманието поради големата борба меѓу руската паравоена група Вагнер и украинската армија за контрола на овој град. Според тамошните медиуми заземањето на Соледар е изведен со опколување на градот и во централното подрачје неофицијално се заробени околу 300 украински војници кои одбиле да се предадат.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена