fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Мобилен тим на Црвениот Крст Гостивар во поддршка на старите лица – Кампања „Сите сме нивни деца“

Објавено

на

Општинска организација на Црвениот Крст во Гостивар започна со одбележување на ‘’Hедела на грижа на старите лица’’ во период од 16 до 22 ноември 2020 година. Кампањата се реализира со поддршка од UNFPA, под мотото „Сите сме нивни деца”.
Гостиварскиот Црвен крст активира мобилен тим кој е достапен за бесплатна услуга за набавка и достава на храна, хигиена, лекови и други потреби на постарите, осамени и изнемоштени лица.
Главната цел на оваа активност е да се даде придонес во намалување на ранливоста на постарите граѓани и поддршка на населението во одговор на предизвиците од COVID – 19, соопштија од организацијата.
Мобилниот тим ќе биде активен во текот на цела работна недела (16 – 20 ноември 2020 година), а граѓаните на кои им е потребна поддршка, можат да стапат во контакт со Црвениот крст од 10 до 15 часот, на следните телефонски броеви:
042/ 216-488 и 070/ 620-375

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!