fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Модуларниот ковид центар во Гостивар ќе има 33 кревети, соба за изолација, рендген… кога ќе почне да се гради не се знае

Објавено

на

Локацијата и капацитетот на модуларниот ковид центар во Гостивар се одредени и познати, но за сега не е прецизирано кога ќе започне изградбата. Предвидено е објектот со бараки да се подигне близу гостиварската општа болница и да има вкупно 33 кревети. Пациентите ќе се распоредуваат во болничките соби, зависно од сериозноста на нивната клиничка слика. Планирана е и една соба за изолација на сомнителни случаи.

Според податоците кои се познати до сега, ковид центарот ќе има просторија за мали интервенции и рентгенско снимање. Исто така, ќе бидат обезбедени посебни простории и канцеларии за медицинскиот персонал. Вкупната површина на објектот ќе биде околу 590 метри квадратни.

Овој центар е еден од 16-те што ги најави Министерството за здравство, како дополнителни капацитети за згрижување на пациенти заболени од ковид. Ќе се градат со кредит од Светска банка.

Во вчерашното интервју во Топ Тема, министерот за здравство Венко Филипче рече дека изградбата доцни, затоа што во времето на техничката Влада, тогашната заменик министерка за финансии не го потпишала заемот.

„Да го потпишеше тогашната замничка за финансии заемот, ќе беше поинаку. Тоа беше заем за брза помош за здравстените системи, не само кај нас, туку во 100 земји во светот, со над 6 милијарди долари за зајакнување на здравстевните капацитети. Сето тоа за да подготвено се пресретне есенскиот бран, кој уште тогаш се очекуваше.“, рече  Филипче.

За хоспитализација на пациенти со ковид Гостивар за сега го има инфективното одделение со 24 болнички кревети. Доколку има наплив на заболени, за нивно згрижување ќе се пренамени дел од интерното одделение.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!