fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

МОН: Бојкотот на матурантите е неприфатлив, образованието мора да тече и во пандемија

Објавено

на

  Матурантите продолжуваат со бојкот на наставата незадоволни од концептот на државната матура, а Министерството за образование и наука во последното соопштение нагласува дека има должност да ја спроведе матурата за да обезбеди можности за сите над 14.000 учениците коишто се пријавиле да полагаат.  „Неодоговорно е да им се ускрати правото на оние кои решиле да продолжат на факултет. Учениците коишто не планираат да продолжат на факултет, имаат избор да полагаат само училишна матура и стручен испит. Државната матура оваа година ќе се полага по скратена и променета методологија како што МОН уште на почетокот на учебната година одлучи, а со тоа беа сложни и матурантите и средношколските здруженија и наставниците и родителите.“, наведуваат од МОН.

  Надлежните уште еднаш потенцираат дека биле направени измени во постојната концепција со воведување два дополнителни изборни предмети- географија и информатика, и усогласување на проектната задача.
  „Исто така, потсетуваме дека работна група во која учествуваат претсавници на средношколците и Државниот испитен центар ќе подготви целосно нова концепција за државна матура, која ќе се користи веќе од идната година и со ова за кратко време направен е голем исчекор кон подобрување на целиот концепт. Апелираме дека образованието мора да продолжи да тече дури и во услови на пандемија, бидејќи се работи за иднината на младите генерации. Министерството од самиот почеток прави се да не дозволи пандемијата да се одрази на развој и напредок на учениците. Свесни сме дека пандемијата донесе многу предизвици и промени, но тоа не смее да ги поколеба учениците и матурантите да продолжат да учат и да се надградувате. Бојкотот на група матуранти не оди никому во прилог и во овој случај целосно е неоправдан. Бојкотирање на оваа суштинска должност и одговорност е неприфатлива.“, велат од Министерството.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!