Поврзи се со нас

Македонија

МОН ги објави резултатите од конкурсите за ученички стипендии за учебната 2021-2022

Објавено

на

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсите за доделување ученички стипендии за учебната 2021-2022 година.

На веб-страницата на МОН се објавени добитниците на различни категории ученички стипендии заедно со договорот за стипендија.

Најдоцна до 3 декември 2021, секој добитник на стипендија треба да го симне и пополни во три примероци соодветниот договор за стипендија и заедно со копија од лична трансакциска сметка да го достави до МОН.

Одбиените кандидати ќе имаат можност да поднесат приговор до Министерството, на адреса: бул. „Св. Кирил и Методиј“ бр. 54, 1000 Скопје или преку електронската адреса: ucenicki.stipendii@mon.gov.mk, откако на домашна адреса ќе добијат решение во кое ќе биде наведена причината поради која апликацијата не е прифатена.

МОН доделува стипендии за: социјална поддршка на ученици; за ученици со посебни потреби; за талентирани ученици; за талентирани ученици – спортисти; за талентирани ученици – уметници;  за ученици запишани во дуални паралелки; за запишани во тригодишно стручно образование; за ученици Роми и за ученици од наставата за неколку видови струки.

Стипендии за социјална поддршка на ученици 

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици со посебни потреби

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за талентирани ученици

Добитници на стипендија|
Договор за стипендија

Стипендии за талентирани ученици – спортисти

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за талентирани ученици – уметници

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици запишани во дуални паралелки

Добитници на стипендија од прв конкурс
Добитници на стипендија од повторен конкурс
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од прва година кои реализираат наставни планови и програми од електро-техничка струка, градежно-геодетска струка, угостителско – туристичка струка, земјоделско-ветеринарна струка, машинска струка или текстилно-кожарска струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици запишани во тригодишно стручно образование

Добитници на стипендија од прв конкурс
Добитници на стипендија од повторен конкурс
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од градежно – геодетска струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од машинска струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од текстилно – кожарска струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од угостителско – туристичка струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од земјоделско – ветеринарна струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици од електротехничка струка

Добитници на стипендија
Договор за стипендија

Стипендии за ученици Роми

Добитници – прва категорија
Договор за стипендија

Добитници – втора категорија
Договор за стипендија

Добитници – трета категорија
Договор за стипендија

Добитници – четврта категорија
Договор за стипендија

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 12 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 13 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 16 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 17 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 19 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 19 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 20 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 20 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 21 час

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 21 час

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

MASH i shpalli rezultatet nga konkurset për bursa të nxënësve për vitin shkollor 2021/2022

Објавено

на

Ministria e arsimit dhe shkencës i shpalli rezultatet nga konkurset për ndarjen e bursave të nxënësve për vitin shkollor 2021-2022.

Fituesit e kategorive të ndryshme të bursave studentore publikohen në faqen e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës së bashku me marrëveshjen e bursave.

Më së voni deri më 3 dhjetor 2021, çdo fitues i bursës duhet të shkarkojë dhe plotësojë tre kopjet e marrëveshjes përkatëse të bursës dhe ta dorëzojë atë së bashku me një kopje të llogarisë personale të transaksionit në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës.

Kandidatët e refuzuar do të kenë mundësi të paraqesin ankesë pranë Ministrisë, në adresën: Blv. “Shën. Cyril dhe Metodius ”nr. 54, 1000 Shkup ose përmes e-mail adresës: ucenicki.stipendii@mon.gov.mk, pas marrjes së vendimit në adresën e shtëpisë me arsyetimin se përse nuk është pranuar kërkesa.

MASH jep bursa për: mbështetje sociale të nxënësve; për nxënësit me nevoja të veçanta; për nxënës të talentuar; për nxënës të talentuar – sportistë; për nxënës të talentuar – artistë; për nxënësit e regjistruar në klasa të dyfishta; për të regjistruar në arsimin profesional trevjeçar; për nxënësit romë dhe për nxënësit nga mësimdhënia e disa llojeve të profesioneve.

Bursa për mbështetje sociale të nxënësve 

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës me nevoja të veçanta

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës të talentuar

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës të talentuar-sportistë  

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës të talentuar -artistë 

Fitues të bursës
Договор за стипендија

Bursa për nxënës të regjistruar në klasa të dyfishta

Fitues të bursës nga konkursi i parë
Fitues të bursës nga konkursi i përsëritur
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga viti i parë të cilët realizojnë plane mësimore nga lëmia elektro-teknike, lëmia gjeodezi, lëmia hotelierike-turistike, lëmia bujqësore-veterinere, lëmia makinerike ose tekstile-të lëkurës. 

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës të shkruar në arsim trevjeçar profesional 

Fitues të bursës nga konkursi i parë
Fitues të bursës nga konkursi i përsëritur
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga lëmia ndërtimtari-gjeodezi 

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga lëmia maqinerike

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga lëmia testile-të lëkurës 

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga lëmia hotelierike-turistike 

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga lëmia bujqësore-veterinere 

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës nga lëmia elektroteknike  

Fitues të bursës
Kontratë për bursë

Bursa për nxënës Romë

Fitues – kategoria e parë
Kontratë për bursë

Fitues – kategoria e dytë
Kontratë për bursë

Fitues – kategoria e tretë
Kontratë për bursë

Fitues – kategoria e katërt
Kontratë për bursë

Популарно изминативе 100 дена