fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

МОН со демант на тврдењата на градоначалникот Таравари за тенденциозни контроли во училиштата

Објавено

на

Министерството за образование и наука ги демантираше обвинувањата на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, кој вчера на прес изјави дека инспекциските надзори низ училиштата во Гостивар се тенденциозни и МОН прави обид по трет пат да му ги одземе надлежностите.

„МОН категорично ги демантира обвинувањата и информира дека основна работа на просветните инспектори е да спроведуваат редовни и вонредни инспекциски и контролни надзори во училиштата и воопшто во сите образовни установи. Така што, доколку инспектори од Државниот просветен инспекторат си ја вршеле својата работа, тоа никако не значи дека целиот инспекторат е сконцентриран во таа општина и има некаква тенденциозна намера. Државниот просветен инспекторат постапува и делува на територијата на целата држава од аспект на тоа дали се почитуваат законските прописи при работењето на образовните установи, како и од аспект на заштита и почитување на правата на учениците, наставниците и така натаму.“, наведуваат од Министерството за образование.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!