fbpx
Поврзи се со нас

Интервју

Моника Вељаноска, координатор на проект за детски права

Објавено

на

  „Децата своите права треба да ги учат на разбирлив и креативен начин“

  Гостивар е еден од десетте градови во Македонија, во кои се спроведува проектот „Имплементација на Конвенцијата за правата на детето во Р.Македонија“, поддржан од Детската Фондација Песталоци. Во активностите, веќе шест години по ред, се вклучени ООУ „Гоце Делчев“ и средното економско училиште, каде е воведен модел Дете правобранител. Оваа година, уште две училишта добија деца правобранители и тоа средното медицинско и техничкото училиште. Проектот го имплементира Младинската Коалиција “СЕГА“, а во Гостивар се реализира во соработка со НВО АДИ. За активностите, значењето, почитувањето и на детските права поразговаравме со Моника Вељаноска, координатор на проектот.

  Какви активности се реализирани во гостиварските училишта кои се дел од проектот и како функционира всушност моделот Дете правобранител?

  Секоја втора година објавуваме повик за Дете правобранител, а заинтересираните ученици, по сопствена иницијатива се пријавуваат за дадената функција. Потоа следува интервју со нив и се избираат оние за кои тимот смета дека се најдобро подготвени за улогата која треба да ја извршуваат. Децата правобранители (по едно дете/девојче од секој наставен јазик застапен во училиштето) меѓусебно соработуваат за да ги подобрат и унапредат нивните права во училиштето. Тоа го прават преку соработка со ученичката организација и училиштето, преку промоција и едукација за детските права. Децата во училиштето на попрактичен и покреативен начин учат за своите права, дискутираат за нивните проблеми , бараат решенија и меѓусебно соработуваат. Учат како треба да соработуваат со управата, како да се обратат до институција, како да ги застапуваат своите интереси и потреби и сл.

  Кои се до сега придобивките од проектот, за децата и за училиштата?

  Детето правобранител е врската кој треба да ги поврзува управувачките структури, стручните служби во училиштата и учениците. Тоа значи доколку во училиштето се случи прекршување на некое право, децата правобранители во соработка со стручната служба одлучуваат по поднесената претставка/проблем. Доколку учениците “заглават“ истите имаат контакт со Заменик Народниот правобранител, кој преку препораки, но и преку директни интервенции може да помогне при решавање на претставката. Детето правобранител исто така е и едукатор и промотор на детските права.

  Во однос на пријавување на прекршувања на правата, на што до сега децата се пожалиле?

  Хигиената во училиштата е најчесто разговараниот проблем, но она што ние се трудиме е поттикнување и на одговорност и грижа на учениците за хигиената и инвентарот во училиштето. Забележливо е дека некои права учениците добро ги знаат и препознаваат, а некои не. Па, оттаму е и нашиот фокус, детските права да бидат пренесувани на начин кој е разбирлив и читлив за нивната возраст.

  Дали возрасните сериозно ги сфаќаат и третираат забелешките на децата и колку ги прифаќаат нивните предлози и мислење?

  Во училиштата доста е важно да се работи на врската стручна служба, раководство и учениците (претседатели на училишта и дете правобранители). Градењето на врска на доверба и соработка дава придобивки. Досега и во двете проектни училишта сме наишле на соработка и отворена врата кај овие структури и нивна подготвеност да ги сослушаат учениците.

  Во рамки на проектот, децата од Гостивар учествуаат на интеркултурна размена во Швајцарија. Со какви искуства се враќаат од таму? 

  Секоја година по осум ученици од проектните училишта (СЕОУ „Гостивар“ и ООУ „Гоце Делчев“) посетуваат двонедела настава во Троген – Швајцарија, каде е и сместено детското село Песталоци. Детското село го сочинуваат неколку сместувачки куќи, супер спортска сала, училиште, а има и музеј.

  Самата настава е концепирана на таков начин да учениците на интерактивен и интересен начин да се запознаат со поимите анти-дискриминација, идентитет, интеркултурна комуникација и слично. Стекнатите знаења и искуства учениците имаат обврска да ги пренесат назад во матичните училишта на соучениците. Она што е интересно при престојот во Троген е одговорноста и грижата за куќата која им е доделена на учениците, односно учениците под надзор на супервизор се грижат за местото (куќата) каде се сместени, учат да го рециклираат отпадот, се грижат за хигиената во своите соби, кујната, спортската сала.

  Дополнителна вредност за нашиот град се меѓуетнички пријателства кои таму се развиваат (на интеркултурната размена одат деца од сите етникуми застапени во училиштата), учениците кои биле во Троген од пред неколку години и денес се другари. Учениците две недели се сместени во таков контекст каде меѓусебно соработуваат што понатаму тоа влева доверба и толеранција, а е и можност за нивно запознавање и дружење.

  Што планирате за понатаму, има ли некои новини во проектот?

  Оваа година знаењата за детските права ќе ги споделуваме и со наставниот кадар. И понатаму ќе ја користиме детската и младинската креативност при запознавање и учење на детските права (ќе организираме конкурс за најдобар цртеж или стихозбирка која опфаќа детско право). Ќе се потрудиме и учениците да се запознаат со дел од институциите во градот, ќе посетиме Седница на Совет на општината, секторот во Општината задолжен за образование, градската библиотека и сл.

   

  Љупка Антеска

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 29 минути

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 1 час

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 3 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 3 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 3 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 4 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 5 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 5 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 6 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Вестипред 7 часа

  Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 18 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 23 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 18 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 7 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена