fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Монументот Гостивар осветлен во сино по повод Светскиот ден против дијабетес

Објавено

на

По повод Светскиот ден против дијабетесот, монументот ГОСТИВАР на Кејот на Вардар вечерва е осветлен во сино. Со ова Општина Гостивар се приклучи во кампањата на Сојузот на здруженија на дијабетичари. Кампањата има за цел да ја подигне свеста на граѓаните и да им даде поддршка на оние живеат со оваа болест. Воедно градоначалникот Арбен Таравари оствари средба со здружението на дијабетичари, на која се разговараше за предизвиците и проблемите со кои се соочуваат лицата со дијабет, особено во време на пандемија.

„Како општина се приклучуваме во одбележување на Светскиот ден на бробра против дијабет, со цел да се подигне свеста за превенцијата, како и за потребите на граѓаните со дијабет, и за нивна поддршка“, рече градоначалникот.

Светскиот ден против дијабетес првпат беше одбележан во 1991 година од страна на Меѓународната фондација за дијабетес и Светската здравствена организација.

Дијабетесот е хронично заболување каде панкреасот не произведува доволно инсулин. Бројот на луѓе со дијабетес во светот денес е над 425 милиони.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!