fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Мора да ги јадете – Маслинките се суперхеројот на вашето тело и ум

Објавено

на

За маслинките важи само едно правило: има луѓе што ги обожаваат и луѓе што не можат да ги јадат воопшто. Средина нема! Вкусот е вкус, и за него не се дискутира. Но, за благотворните дејства на маслинките за човековото здравје сите треба да се информираме.

Маслинките се одличен извор на калциум, железо, незаситени масни киселини, витамини К и Е и наитирум.  Дури 75% од сите масти во маслинката ги содржи олеинската киселина, за која се покажало дека придонесува за намалување на нивото на холестеролот.

Ако секојдневно јадете маслинки, полесно ќе ја регулирате тежината. Носат чувство на ситост, имаат негативни калории, односно ви помагаат за губење на килограми со согорување на непотребните маснотии во крвта.

Маслинките ги штитат клетките, особено во комбинација со витаминот Е. Со нивно заемно дејствување се намалува ризикот од оштетување на клетките, како и настанување на воспалителни процеси. Витаминот Е е главен телесен антиоксидант, растворлив во мастите, кој ги собира и неутрализира сите слободни радикали кои предизвикуваат оштетувања во деловите на телото кои содржат масти.

Благотворни се и за намалување на симптоми на астма, остеоартит и реума. Го штитат срцето, а исто така го зајакнуваат и имунитетот. Содржат полифенол, кој може да се добие само од растенијата, а е корисен за ослободување на телото од штетните материи.

Маслинките имаат моќ и во зачувување на мозочните ќелии, што значи ако ги јадете вашето памтење ќе се подобри. Што се однесува за реподуктивното здравје, тие се негов вистински сојузник, го штитат од инфекции и ја подобруваат плодноста.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 7 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 9 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 9 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 10 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 10 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 14 часа

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 15 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!