fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Морбили во Гостивар нема, но неопходна е внимателност поради епидемиите во близина

Објавено

на

Во регионот на Гостивар состојбата со морбили-мали сипаници е мирна и нема регистрирани заболени лица. Сепак, лекарите потенцираат дека со оглед на епидемијата која владее во други градови и соседните земји кадешто граѓаните заминуваат на летни одмори, неопходна е внимателност и преземање на превентивни мерки.

„Актуелна епидемија има во Дебар, со повеќе од 20 случаи, што не тера да бидеме внимателни. Уште повеќе заради состојбата во Грција, Бугарија, Албанија, Косово… Пред се` епидемиолошките служби, но и другите делови на здравствениот систем, треба да бидат внимателни и сомнителните случаи да бидат ставени под засилен епидемиолошки надзор“, изјави примариус д-р Војислав Огњаноски од епидемиолшкото одделение во Гостивар.

Епидемиолозите потсетуваат дека морбилите се едно од најзаразните заболувања, а вакцината е најефикасниот начин на заштита. Вакцината против мали сипаници се прима на 13 месечна возраст, а ревакцината е на 6 години. Лекарите велат дека само лицата кои ги примиле двете дози се заштитени од морбили, а предупредуваат дека во изминатите години опфатот на децата со оваа вакцина е намален поради антивакциналните кампањи.

Последните случаи на мали сипаници во Гостивар се регистрирани во 2011 година кога имаше седум заболени.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!