Поврзи се со нас

Вести

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Објавено

на

Загубите на украинската војска од февруари 2022 година достигнаа речиси 500.000, изјави денес рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. 

Руските сили имаат иницијатива на линијата на фронтот и ги потиснуваат своите противници, рече Шојгу на министерскиот состанок. Притисокот ги спречува киевските трупи да се држат до своите одбранбени позиции, додаде тој, пишува Русија денес.

Министерот за одбрана се осврна и на очекуваната американска воена помош од над 60 милијарди долари за Киев. Тој истакна дека овој потег има за цел „да го спречи колапсот“ на украинските сили, но предвиде дека парите нема значително да влијаат на ситуацијата на военото поле, бидејќи „поголемиот дел од средствата ќе одат за американското воено производство“.

„Американските власти цинично изјавуваат дека Украинците ќе загинат во борбата со Русија за нивните интереси“, рече Шојгу. Тој не прецизираше на кои забелешки мислеше, но официјалните лица и во Вашингтон и во Киев тврдеа дека плаќањето на Украина да се бори против Русија е подобро отколку САД директно да се борат против Русија.

Шојгу ги пофали одбранбените способности и флексибилноста на Русија во прилагодувањето на нејзината воена тактика на борбената ситуација. Тој рече дека Министерството за одбрана ќе продолжи со долготрајни напади врз логистичките центри и магацините што се користат за снабдување на Украина со оружје од Запад.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 8 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена