Поврзи се со нас

Гостивар

Моторџиите под лупа на сообраќајните контроли во Гостивар и Тетово

Објавено

на

  Секторот за внатрешни работи Тетово соопшти дека, покрај другите сообраќајни приоритети, овој и наредниот месец посебен акцент ќе им стави на мотоциклистите, кои деновиве се  се проприсутни на тетовско-гостиварското подрачје. Со цел нивна поголема безбедност повторно се апелира задолжително да ја поседуваат и носат пропишаната заштитна опрема и пред се заштитен шлем, односно кацига.

  „Оние кои ги управуваат мотоциклите без ваква опрема ќе се соочат со соодветни поднесоци и парична глоба од 45 евра во денарска противвредност. До нив се апелира, исто така, навреме да ги регистрираат мотоциклите, бидејќи паричните глоби за истечена регистрација се движат од 100 до 500 евра, а доколку мотоциклите не се регистрирани повеќе од шест месеци предвидено е одземање на истите до 90 дена. Ако, пак, се управува без соодветна категорија глобата изнесува 250 евра во денарска противвредност.“, нагласува СВР.

  Секторот за внатрешни работи Тетово ги потсетува мотоциклистите да внимаваат на бучавоста што ја создаваат. Доколку се утврди поголема бучавост од дозволената, законски предвидено  е одземање на мотоциклите, исто така, до 90 дена.

  Полициските службеници на СВР Тетово веќе ги засилија планираните контролни активности кои во наредниот период уште повеќе ќе се интензивираат, како и контролните активности во чие средиште ќе бидат пешаците, односно како кон нив се однесуваат возачите, но и како тие се однесуваат во сообраќајот.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 9 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 11 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 13 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 16 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 16 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 17 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 19 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 20 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 21 час

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 22 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 2 дена

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена