fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Можност за работа, обука и пракса за млади гостиварци преку „Гаранција за млади“

Објавено

на

Во тек е пријавување за мерката „Гаранција за млади“ преку која младите лица, кои не се вработени и не се вклучени во процес на образование или обука, имаат можност да

се користат некоја од активните мерки на државната Агенција за вработување.

Гостивар е една од општините, која е опфатена со оваа мерка, што значи дека младите гостиварци на возраст од 15 до 29 години кои ги исполнуваат условите, може да аплицираат.

„Се нудат низа мерки кои можат да се искористат, како на пример платено практиканство, платено дообразување на тие што останале без средно, посредување при вработување, самовработување, како и курсеви, обуки итн. Заинтересираните може да се пријават преку оваа google форма или на телефон 077-899-316, по што ќе добијат подетални инфромации за Гаранцијата за млади и за тоа како да се вклучат во истата. “, објаснува Флоранда Мухареми, која е теренски работник за информирање и поддршка на младите за овој проект.

„Гаранција за млади“ во земјава се спроведува втора година по ред.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!