Поврзи се со нас

Македонија

Можност за вработување-Тече оглас за невработени за обуки за негуватели и асистенти

Објавено

на

Невработени лица имаат можност да се вклучат во програмата „Економија на грижа“ и преку бесплатни обуки да дојдат до работен ангажман како негуватели и асистенти.

Проектот се спроведува од страната на УНДП во партнерство со Министерство за труд и социјална политика и Агенција за вработување, во рамки на Оперативниот план на активни мерки и програми за вработување. Огласот за пријавување на заинтересирани е во тек.

„150 невработените лица ќе добијат можност за посета на бесплатни тримесечни обуки за негователи и асистенти реализирани на локално ниво, по што ќе имаат отворена можност за вработување во приватни установи за социјална заштита на стари лица и здруженија на граѓани. Идните работодавачи ќе вработат 100 обучени нововработени негователи кои ќе испорачуваат социјални услуги за помош и нега во домовите на крајните корисници.“, стои во соопштението.

Аплицирањето се врши во 30 центри за вработување при Агенција за вработување со пополнување на пријавата.

Во рамките на програмата Економија на грижа во 2021 и 2022 година, 470 невработени лица ја поминаа стручната обука, 212 се вработија во 25 здруженија на граѓани како даватели на социјални услуги на локално ниво.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена