Поврзи се со нас

Македонија

Mozzart преку целата 2020 година помагаше на здравствениот систем

Објавено

на

  Поддршка на здравствените работници и здравствениот систем беше потребна повеќе од било кога изминатиов период, а компанија Mozzart акцент во општествено одговорната работа претходните месеци даде токму на овие херои во борбата против коронавирусот, кои во овие вонредни околности вложуваат надчовечки напори. Во повеќе болници низ цела Македонија постојано пристигаа донации, а од Mozzart велат дека и во новата година хуманитарните кампањи продолжуваат да бидат дел од нивното секојдневно работење.

  Уште од појавата на страшната пандемија на коронавирусот која целосно го стопираше нивното работење, хуманитарните акции на Mozzart не запреа, туку се зголемија уште повеќе и оваа компанија беше постојано присутна да помогне и интервенира онаму каде што е најпотребно, разбирајќи дека тогаш е моментот сите да покажат највисок степен на солидарност и хуманост. Како подршка за непречено функционирање на здравствениот систем во овие кризни моменти, лидерот во областа на приредување на игри на среќа на самиот почеток на пандемијата донираше 50.000 евра на македонските болници, распределени по приоритет во првата борбена линија за справување со коронавирусот.

  Помош добија здравствените установи во неколку градови: Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, Општата болница во Куманово, Општата болница во Дебар, Клиничката болница во Битола, Клиничката болница во Штип, Општата болница во Кочани и Општата болница во Гостивар.

  Понатаму, Mozzart донираше болнички кревети за интензивна нега, финансиски средства, пакети со храна, телевизори, компјутери, инвентар, витамински пакети за освежување, како и други материјални добра.

  Донациите на најсовремени болнички кревети за интензивна нега кои се исклучително важни во период кога постои недостиг на слободни места, се реализираа во Градската општа болница „8-ми Септември“ во Скопје и во ЈЗУ Клиника за пулмологија и алергологија во Скопје, кои што понатаму ги распределија во болницата и ковид центрите.

  Реализирана е и донација на инвентар наменет за Општата болница во Гостивар, каде Mozzart обезбедија околу 40 наткасни изработени за потребите на болницата, а кои се распределија во просториите на хируршкото одделение кое се реновираше.

  Mozzart реализираше и донација на неколку тони овошје во повеќе болници ширум земјата на здравствените работници кои деноноќно водат борба со коронавирусот. Понатаму, донирани се лаптоп компјутери во Универзитетската клиника за детски болести во Скопје. Лаптоп компјутерите беа наменети за реализација на проект за психолошка онлајн поддршка на децата кои се лекуваат на хемато-онколошкото одделение и за нивните родители.

  „Во борба против пандемијата на коронавирусот дониравме болнички кревети, финансиски средства, пакети со храна, телевизори, компјутери, инвентар, витамински пакети за освежување, прочистувачи на воздух, како и други материјални добра наменети за различни здравствени установи. Продолжуваме и понатаму со исто темпо – да бидеме општествено одговорни и во новата 2021 година.“ – изјавија од менаџментот на Mozzart Bet.

  (комерцијална објава)

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 3 часа

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 4 часа

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 11 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 12 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 15 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 16 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 18 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 19 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 7 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!