Поврзи се со нас

Македонија

МПЦ апелира на почитување на мерките, храмовите за Велигден со редарски служби

Објавено

на

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, имајќи ја предвид епидемиолошка состојба во нашата држава, во пресрет на Велигден и Велигденските празници, ги повика верниците на одговорност и почитување на мерките за заштита од ковид.

„Воедно, ги известуваме верниците дека МПЦ-ОА, во претстојниот период на Страсната недела, кој изобилува со богослуженија, во храмовите и манастирите ќе бидат воведени и спроведувани следните мерки: Ќе бидат определени лица кои ќе се грижи за задолжително носење заштитни маски внатре и надвор од храмовите и за држење на пропишаното растојание, Каде што има услови, литургиите ќе бидат служени на отворено, Каде што има услови, ќе се воспостави посебен влез и посебен излез од храмот.“, стои во соопштението од МПЦ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 1 час

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 2 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 3 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 4 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 5 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 6 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 18 часа

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 18 часа

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 19 часа

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Интервјупред 22 часа

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 23 часа

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Вестипред 23 часа

Во Хрватска со нов закон колегите и шефот по работното време не смеат да ви ѕвонат

Македонијапред 24 часа

Недела останува неработен ден

Гостиварпред 5 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Интервјупред 22 часа

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 1 недела

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 недели

Навршуваат 78 години од ослободувањето на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена