Поврзи се со нас

Гостивар

Мртовечките сандаци од гробиштата во Гостивар завршија на Русино, случајот се истражува

Објавено

на

Фрлени мртовечки сандаци на Русино, ги растревожија и вознемирија гостиварци. Сандаците завршија на депонијата вчера, по што на социјалните мрежи во групата „Стоп Русино“ беа објавени фотографии и видео. Во јавноста се отворија прашања, од каде ковчезите се нашле на Русино, кој и зошто ги фрлил. Дополнителна паника создаде фактот што сандаците се со лимен дел, какви според протокол се користат за погребување на починати од ковид. Со метални ковчези, се пренесуваат и мртовци од странство.

Полицијата истражува, и за сега нема конкретни одговори околу случајот.

Од јавното претпријатие Комуналец велат дека сандаците вчера наутро ги собрале од дива депонија кај гробиштата во населбата Млаки. Тоа го направиле по реакција на граѓани. Да потсетиме дека Gostivarpress.mk во неделата објави фотографии од сандаците на гробиштата.

„Нашите ингеренции како претпријатие се одржување на гробиштата и обезбедување на гробно место, други надлежности немаме. Услугите за погребување ги прави економски оператор, што е ангажиран. За овој случај, по реакции на граѓани дека неколку сандаци се фрлени на гробиштата, вчера се организиравме, ги собравме и ги однесовме на Русино, каде што им е местото.“, изјави Исак Лазами, директор на ЈП „Комуналец“ – Гостивар.

Од ИВЗ соопштија дека починатите од ковид се погребуваат според протоколи и тоа се почитува. Ковчезите не се отвораат и сите религиозни обреди се извршуваат откако сандаците ќе бидат веќе спуштени во земјата.

Директорот на Комуналец вели дека погребувањето на мртвите со корона е под надзор на надлежни комисии.

„Има протоколи, како треба да се одвива погреб на починат од ковид. И надлежните институции тоа го контролираат од почеток, до крај“, рече Лазами.

Од СВР Тетово соопштија дека преземаат мерки за откривање-кој и зошто ги оставил сандаците. Ќе се утврдува дали постојат основи на сомнение за сторени кривични дела, односно дали има елементи на непостапување по прописи во време на епидемија или на ширење на заразна болест.

Полициските службеници кои вчера биле испратени по сознанија за фрлени мртовечки сандаци, не нашле сандаци, ни друга погребална опрема на посочените места.

Екипата на Gostivarpress.mk денес на Русино ги фотографираше ковчезите. Некои веќе до половина затрупани со земја, некои искршени на делови.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена