Поврзи се со нас

Македонија

МТСП бара да се почитуваат препораките поврзани со работењето за време на топлотниот бран

Објавено

на

Работодавците од јавниот и приватниот сектор се должни да ги ослободат од работа бремените жени и лицата над 60 години возраст, потенцираат од Министерството за труд и социјална политика во соработка со Државниот инспекторат за труд, со цел појаснување и единствена примена на препораките на Владата на Република Северна Македонија, поврзани со работењето за време на топлотниот бран.

  • Препораките за приватниот сектор се однесуваат само на начинот на организација на работното време со цел заштита од директна сончева изложеност на работниците и избегнување престој на отворено во период од 11 до 17 часот. Правните субјекти кои вршат градежна дејност и чии активности се вршат на отворено се должни да ги запрат активностите во период од 11 до 17 часот. Со оглед на фактот дека одредени активности на правните субјекти може да претставуваат ризик по здравјето на изложените работници, Државниот инспекторат за труд покрај препораките, при инспекциските надзори постапува и во согласност со одредбите од Законот за безбедност и здравје при работа, соопштуваат од МТСП.

Оттаму, истакнуваат дека, согласно член 49 став 2 од Законот за безбедност и здравје при работа, ако инспекторот на труд врз основа на надзор кај работодавецот утврди дека постои непосредна опасност по безбедноста и здравјето при работа на вработените, со решение ќе ја забрани работата во целост.

  • Со оглед на тоа што во услови на топлотен бран, високите температури односно високиот УВ индекс се максимум изразени, тие сами по себе претставуваат непосредна опасност по безбедноста и здравјето на работниците за што инспекторите на труд имаат правен основ за изрекување на напред наведената инспекциска мерка, нагласуваат од МТСП.
Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 11 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 12 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 13 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 14 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 15 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 17 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 17 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 18 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 20 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена