Поврзи се со нас

Македонија

Мухамед Зеќири во 30 дневен притвор

Објавено

на

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на ОЈО и на генералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, кој поднесе неотповиклива оставка по сомневањата дека ја злоупотребил службената положба, му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

– Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерка притвор против едно лице за кое постојат основани сомненија за сторено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување, судија на претходна постапка по произнесување на надлежниот обвинител и осомничениот во присуство на неговиот бранител во однос на предлогот, а притоа ценејќи
ги сите факти приложени во предлогот, донесе решени со кое го прифати предлогот и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1,2 и 3 од ЗКП, се вели во соопштението од Основниот кривичен суд Скопје.

Како што и претходно информираше судот, судијата на претходна постапка по добивање на предлогот на Јавниот обвинител, во Законски утврдениот рок издаде наредба до надлежната ПС за спровод на осомничениот, но во текот на денот истиот самиот се пријави во судот да се произнесе во однос на предлогот.

Против ова решение странките имаат право на жалба до Кривичниот совет на овој суд.

– Што се однесува до другите двајца осомничени – опфатени со предлогот за определување мерка притвор кои се странски државјани и за кои е добиено известие дека се недостапни на органите на прогон, донесено е решение за праитвор од нивно пронаоѓање односно лишување од слобода, се вели во соопштението од Основен кривичен суд Скопје.

Јавната обвинителка Катерина Коларовиќ, по завршување на распитот во Судот, информираше дека го соочиле осомничениот Мухамед Зеќири со аргументите кои ги бара Законот за кривична постапка, и дека останува судот да одлучи по барањето.

Таа посочи дека немаат доказ во формална смисла дека тој планира бегство, но, како што рече, постои сомнеж.

– Тоа се оперативни  сознанија кои што се изнесени од страна на судот, доколку судот ги прифати ќе ви бидат соопштени, ако не ги прифати повторно ќе објасни зошто не ги прифати, рече таа.

Зеќири се сомничи дека во периодот од април 2021 година до јануари 2022 година, со искористување на службената положба, без спроведување на соодветна постапка за јавна набавка, склучил договор за консултантски услуги со правно лице во што со умисла му помогнале осомничените хрватски државјани. Со преземените дејствија, осомничените за правното лице прибавиле значителна противправна имотна корист во вкупна вредност од 57.932.100,00 денари, на штета на Буџетот на Р.Северна Македонија, износ што бил поголем од 795.000 евра, односно од договорениот износ за вршење на консултантските услуги.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Muhamed Zeqiri në paraburgim 30 ditor

Објавено

на

Gjyqtari i procedurës paraprake ka pranuar propozimin e Prokurorisë Publike dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë, Muhamed Zeqiri, i cili ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nën dyshimin për keqpërdorim të pozitës zyrtare, i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh.

  • Me propozimin e Prokurorisë Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit për caktimin e paraburgimit ndaj personit për të cilin ekzistojnë dyshime të arsyeshme për vepër penale Keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar, gjyqtari i procedurës paraprake pas prokurorit kompetent dhe të dyshuarit ndaj mbrojtësit të tij në lidhje me kërkesën, duke vlerësuar të gjitha faktet që i janë bashkangjitur propozimit të zgjidhura me të cilat ka pranuar propozimin dhe të dyshuarit i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh për shkak të ekzistimit të bazave nga neni 165 paragrafi 1 pika 1,2 dhe 3 të LPK-së, thuhet në njoftimin e Gjykatës Themelore Penale Shkup.

Siç njoftoi paraprakisht gjykata, gjyqtari i procedurës paraprake, pas marrjes së propozimit të Prokurorit Publik, në afatin e përcaktuar ligjor ka lëshuar urdhër në SP kompetent për shoqërimin e të dyshuarit, por gjatë ditës është paraqitur në gjykatë për vendosje mbi propozimin.

Kundër këtij vendimi palët kanë të drejtë ankimi në Këshillin Penal të kësaj gjykate.

“Sa i përket dy të dyshuarve të tjerë të përfshirë në propozimin për caktimin e paraburgimit të cilët janë shtetas të huaj dhe të cilët janë njoftuar se janë të paqasshëm për organet e rendit, është marrë vendim për ndalimin e tyre nga gjetja apo privimi i lirisë”,thuhet në njoftimin e Gjykatës Themelore Penale Shkup.

Prokurorja publike Katerina Kolarovi, pas marrjes në pyetje në Gjykatë, bëri të ditur se të dyshuarin Muhamed Zeqiri e kanë ballafaquar me argumentet e kërkuara me Ligjin për Procedurën Penale dhe se i mbetet gjykatës të vendosë për kërkesën.

Ajo theksoi se nuk kanë prova në kuptimin formal se ai po planifikon arratisje, por siç tha ajo ka dyshime.

“Këto janë konstatime operative që janë paraqitur nga gjykata, nëse gjykata i pranon do t’ju komunikohen, nëse nuk i pranojnë do ta shpjegojnë sërish pse nuk i kanë pranuar”, tha ajo.

Zeqiri dyshohet se në periudhën nga prilli i vitit 2021 deri në janar të vitit 2022, duke shfrytëzuar pozitën e tij zyrtare, pa kryer procedurë përkatëse të prokurimit publik, ka lidhur kontratë për shërbime konsulente me një person juridik në të cilën shtetasit e dyshuar kroatë e kanë ndihmuar me dashje. Të dyshuarit për personin juridik me veprimet e ndërmarra kanë përfituar dobi të konsiderueshme pasurore kundërligjore në vlerë të përgjithshme prej 57.932.100,00 denarë, në dëm të Buxhetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, shumë më e madhe se 795.000 euro, gjegjësisht shuma e kontraktuar për kryerjen e shërbimeve konsulente.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена