fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Мултиетничка куклена претстава за гостиварските првачиња

Објавено

на

Средношколци од гостиварските училишта од различни националности, деновиве преку уметноста, се дружат и се стекнуваат со нови знаења и вештини. Активностите се дел од проектот „Заедно кон Европа“ и опфаќаат мултикултурни работилници, куклен театар, создавање на ликовни уметнички дела и друго.

Проектот го спроведува Здружението „Силиндарт“ од Гостивар. Во негови рамки, денес беше организирана куклена претстава Црвенкапа на македонски, албански и турски јазик, наменета за првачињата. Куклите за претставата ги изработија средношколците, кои беа вклучени и како актери.

„Целта е ученциите да се дружат, да научат нешто ново, да развиваат креативност. Исто така, сакаме да им овозможиме убава атмосфера и интересни активности во нивниот град, за да не размислуваат да заминуваат во странство, како што е случај со години наназад. Да увидат дека и овде може да се случуваат забавни и поучни настани“, изјави Бурхан Амети, претседател на Здружение Силиндарт.

Освен куклената претстава, учениците изработија мозаик околу мостот во близина на Основниот суд во Гостивар, а во Центарот за култура ќе биде отворена и изложба на сликите кои заеднички ги создаваа.

Проектот се реализира во рамки на манифестацијата Нов културен бран, со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!