Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Мултиетнички концерт со млади изведувачи на градскиот плоштад во Гостивар

Под мотото „Новите ѕвезди доаѓаат“ вчеравечер на градскиот плоштад во Гостивар се одржа мултиетнички концерт, на кој настапија десетина млади гостиварци.

„Целта е да се промовираат младите музички таленти, да се даде поддршка на нивната работа и труд, а истовремено преку музиката и дружењето да се покаже заедништвото и соживотот со којшто Гостивар може да се гордее“, беше речено на концертот.

Настанот го организираше Советот на млади и Младинскиот клуб на Турци, со поддршка на Општина Гостивар.

Дел од „Новите ѕвезди доаѓаат“ беа: Јасин Емрулаи, Чошкун Јусуф, Онур Пашага, Али Мустафа, Теодора Матеска, Радмила Лекоска, Ангелина Петроска, Шерифе Сулејмани, Висар Зибери, Алмир Јашари, Емилија Данилоска и диџеј Мето.

Со овој концерт беше означен почетокот на летната културна програма „Добредојдовте печалбари“, која ќе трае до 4-ти август и во чии рамки се предвидени различни активности и настани од областа на културата и спортот.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!