Поврзи се со нас

Спорт

Мурињо го избрка играчот кој му ја скрши ногата на Вајналдум на тренинг

Објавено

на

Скршеницата на ногата на последното засилување на Рома, Георгини Вајналдум (31), која ја заработи на тренинг во дуел со соиграчот Феликс Охене Афена-Гјан, беше пресудна за 19-годишниот напаѓач од Гана да го напушти римскиот клуб.

Ова го одлучија раководството на клубот и тренерот Жозе Мурињо, оценувајќи дека Афена-Гјан психолошки и карактерно не одговара на она што се бара од првиот тим на Рома.

Мурињо веднаш по инцидентот им порача на клупските челници „Го отпишав овој човек, пуштете го што е можно поскоро“. Така, Афена-Гјан ќе биде продаден на новиот италијански прволигаш Кремонезе, кој ќе плати седум милиони евра.

На искусниот Вајналдум му се заканува пауза до крајот на годината, што значи дека ќе го пропушти и Светското првенство во Катар на кое требаше да оди како репрезентативец на Холандија.

На денешниот првенствен натпревар против Кремонезе кој го доби Рома со 1-0, тешко се повреди и Николо Заниоло, кој според првинчните информации ќе паузира неколку месеци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 4 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 6 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 8 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 14 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 15 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 16 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 1 ден

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 1 ден

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 1 ден

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 6 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 6 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена