Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Мушмули-Корисни за секого, особено за лица со болести на бубрези и црн дроб

Објавено

на

Мушмулите содржат хранливи материи корисни за здравјето, големо количество витамини Б2, Б1, Ц и А, а се користат и поради нивните лековити својства. Содржи танин, протеини, природни органски киселини и пектин со мала количина јаглехидрати. Во ова овошје се наоѓаат и минерали како калциум, калиум, железо и магнезиум, кои го подобруваат здравјето и имунитетот преку детоксикација и хидратација на органите и телото. Секојдневното консумирање мушмула е корисно за луѓето со заболувања на бубрезите и црниот дроб.

Мушмулите можат да лекуваат дигестивни проблеми бидејќи го стимулираат процесот на варење и празнење на цревата, го намалуваат ризикот од дијабетес, го зајакнуваат имунитетот и можат да помогнат во одржувањето на здравјето на мозокот. Експертите наведуваат дека доволно е да се јадат 3 мушмули дневно, но семките не треба да се јадат бидејќи можат да бидат токсични.

Се берат во доцна есен, најмногу во ноември и декември, што ги прави важен извор на шеќер во студените зими. За разлика од другите овошја кои се јадат свежи, мушмулите се јадат кога ќе станат скапани, т.е. меки. Обично се чуваат на ладно и суво место додека не станат меки и кашести, со потемна кафеава боја. Потоа добиваат сладок и малку кисел вкус.

Кои се сите здравствени придобивки од мушмулата?

Плодот од мушмула помага во лекување на цревни инфекции и воспаленија, менструални нарушувања, дијареа, надуеност, внатрешно крварење и ги зајакнува нервите. Други здравствени придобивки од мушмулата вклучуваат:

Богати се со антиоксиданси

Овошјето, кората и листовите на мушмулата содржат значителни количини на растителни флавоноиди и полифеноли. Конзумирањето на храна богата со полифеноли е поврзано со намален ризик од неколку болести како што се атеросклероза и дијабетес.

Имаат антивоспалителни и антибактериски својства

Галската киселина е полифенол кој се наоѓа во најголем дел во екстрактите од мушмула. Галската киселина, со своите антиинфламаторни својства, може да биде клучна за намалување на складирањето маснотии кај дебелите луѓе. Во исто време, може да има потенцијална антибактериска активност против соевите на Pseudomonas кои се доведуваат во контакт со храната. Тоа значи дека екстрактот од мушмула може да се користи во индустријата за конзервирање храна.

Мушмулите се богати со пектин, кој го подобрува здравјето

Пектинот е добар извор на диетални влакна добиени од ѕидовите на растителните клетки. Мушмулите, со нивната богата содржина на пектин, можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол, да се спречи запек и да се стимулира функцијата на цревата, заедно со другите антиинфламаторни ефекти.

Тие можат да помогнат во лекувањето на дијабетес

Познато е дека полифенолите кои се наоѓаат во мушмулата, особено фенолните киселини и флавоноидите ја инхибираат а-глукозидазата и а-амилазата во метаболизмот на јаглехидратите, што може да биде корисно во формулацијата на лекови за третман на дијабетес.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена