Поврзи се со нас

Македонија

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам – празник за духовно и за телесно прочистување

Објавено

на

Верниците од исламска веросиповед денеска го слават празникот Рамазан  Бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот и за празник за духовно и за телесно прочистување.

По утринската молитва, верниците ги посетуваат гробиштата на своите роднини.

Рамазан Бајрам се слави три дена, а доаѓа по едномесечниот строг пост. Рамазан е месец на добрината, љубовта и на милоста.

Празникот Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани во државава.

По повод празникот Рамазан Бајрам, вчера Реисул Улема Шаќир Фетаи упати честитка до верниците од исламска вероисповед.

-Празникот Рамазан Бајрам е триумф на доброто над злото, на духовноста над страста и емоциите, на моралот над неморалот, на искреноста над измамата, на акцијата над небрежност, на оптимизмот над очајот, на достоинство над нестабилност, на трпение над нетрпеливост, на божествено над сатанско. Сето тоа нас не прави личност на дејствување во негувањето на доброто и избегнувањето на злото. Ова е вистинскиот пат и ова е подигање на свеста на верникот кој во вистински момент е подготвен да даде одговори на предизвиците и ситуациите кои ги носи времето во кое живееме, вели реисот Шаќир Фетаи.

Жедта и гладот за време на постот, како што се наведува, ја зајакнаа нашата грижа за човекот, така што ние денес на овој голем ден сме посолидарни и похумани од кога било досега, и овој принцип теоретски и практично го дефинира чувството на мир, толеранција, хуманизам и солидарност.

-Да се биде достоен припадник на исламот и да се пости месецот Рамазан со најголема посветеност, значи да се биде чист во намерите и целите, во душата и срцето, во животот со луѓето и светот околу тебе, непоколебливи во провокациите и предизвиците на животот за да ги надминете, близок со луѓето, праведен во секојдневниот живот, простување на пропустите од другите, како и вистински помошник на луѓето, нагласува Фетаи.

Според него, најголем предизвик денес е војната. – Рамазан со неговите вредности, како и овој голем ден, нас не учи дека војната е туѓа за исламот, додека мирот е најскапоценото на човекот и неговата главна цел и дека целиот потенцијал на верникот треба да се стави во негување на мирот и благосостојба меѓу луѓето каде и да живеат и работат, бидејќи според исламот, да се спаси човечки живот е како да се спаси целото човештво, а да се убие човечки живот е како да се убие целото човештво, посочува реисот Фетаи

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Myslimanët festojnë Fitër Bajramin – një festë e pastrimit shpirtëror dhe fizik

Објавено

на

Besimtarët e fesë islame festojnë sot festën e Fitër Bajramit, i cili konsiderohet si një nga pesë shtyllat e Islamit dhe festë e pastrimit shpirtëror dhe fizik.

Pas faljes së sabahut, besimtarët vizitojnë varrezat e të afërmve të tyre.

Ramazan Bajrami festohet për tre ditë, dhe vjen pas një muaji agjërim të rreptë. Ramazani është muaj i mirësisë, dashurisë dhe mëshirës.

Festa e Fitër Bajramit është ditë jopune për të gjithë qytetarët në vend.

Me rastin e festës së Fitër Bajramit, dje Reisul Ulema Shaqir Fetai ka uruar besimtarët e fesë islame.

  • Festa e Ramazanit të Bajramit është triumfi i së mirës mbi të keqen, i shpirtërores mbi pasionin dhe emocionet, i moralit mbi imoralitetin, i ndershmërisë mbi mashtrimin, i veprimit mbi neglizhencën, i optimizmit mbi dëshpërimin, i dinjitetit mbi paqëndrueshmërinë, i durimit mbi padurimin, i shpirtërores mbi djallëzoren. E gjithë kjo na bën një person veprimi në kultivimin e së mirës dhe shmangien e së keqes. Kjo është rruga e drejtë dhe kjo është ndërgjegjësimi i besimtarit i cili është i gatshëm në momentin e duhur për të dhënë përgjigje për sfidat dhe situatat që sjell koha në të cilën jetojmë, thotë Reis Shaqir Fetai.

Etja dhe uria gjatë agjërimit, siç thuhet, na e kanë forcuar kujdesin ndaj njeriut, kështu që sot në këtë ditë madhështore jemi më solidarë dhe më humanë se kurrë më parë dhe ky parim teorikisht dhe praktikisht përcakton ndjenjën e paqes, tolerancës, humanizmit dhe solidaritetit.

Të jesh pjesëtar i denjë i Islamit dhe të agjërosh muajin e Ramazanit me përkushtimin më të madh do të thotë të jesh i pastër në qëllime dhe synime, në shpirt e zemër, në jetën me njerëzit dhe botën që të rrethon, i palëkundur në provokimet dhe sfidat e jetës për t’i kapërcyer, i afërt me njerëzit, i drejtë në jetën e përditshme, që fal të metat e të tjerëve, si dhe ndihmës i vërtetë i njerëzve, thekson Fetai.

Sipas tij, sfida më e madhe sot është lufta – Ramazani me vlerat e tij, si kjo ditë madhështore, na mëson se lufta është e huaj për Islamin, ndërsa paqja është gjëja më e çmuar e njeriut dhe qëllimi i tij kryesor dhe se potenciali i plotë i besimtarit duhet vënë në nxitjen e paqes dhe prosperitetit mes njerëzit kudo që jetojnë dhe punojnë, sepse sipas Islamit, shpëtimi i jetës njerëzore është si të shpëtosh të gjithë njerëzimin, kurse vrasja e jetës njerëzore është sikur të vrasësh gjithë njerëzimin, tha Reis Fetai.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена