Поврзи се со нас

Култура

Музичка вечер во Гостивар посветена на ретро звукот

Под наслов Vintage night, вчеравечер во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар се одржа музички настан во духот на ретро мелодиите од  `40, `50 и `60-тите години на минатиот век. Публиката имаше можност да чуе изведби на познатите евергрини од француската пејачката икона Едит Пјаф, американската ѕвезда Дорис Деј, легендарниот Френк Синатра и други во интерпретација на 19-годишната Емилија Данилоска.

Младата гостиварка воедно беше и иницијатор и организатор на настанот.

„Отсекогаш сум била приврзана со музиката, а ретро музиката посебно ме воодушевува, па така се роди идејата за организирање на еден настан од ваков вид. Сметам дека таа ретро музика, тој стил на облекување и сите други обележја на тој временски период се многу важни за уметноста, а уметноста е мојот приоритет“, рече Данилоска.

Во програмата беше вметнат и литературен перформанс во кој дел учествуваа: Афродита Џафери, Емилија Србиноска, Симеона Стефаноска и Емел Џеладини.

Освен Данилоска, со по една музичка изведба на настанот се претставија и гостиварките Радмила Лекоска и Нина Билбилоска.

Vintage night се реализираше со поддршка на Министерството за култура.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!