Поврзи се со нас

Гостивар

Музичкото училиште „Енвер Стафаи“ во Гостивар со нов лик

Објавено

на

Во основното музичко училиште „Енвер Стафаи“ во Гостивар денес беа промовирани инвестициите и зафатите кои изминатиот период беа направени во објектот. Како повод за настанот беше земен патрониот празник на училиштето, 30 март. Патронатот традиционално се прославувал со концерт на кој се претставувале учениците, но годинава тоа изостана заради пандемијата.

Директорката на училиштете Бетиме Јакупи информираше дека се подновени училниците, тоалетите, како и холот кој дополнително е разубавен со цртежи и слики со музички мотиви. Променети се вратите, а во скоро време и старите прозорци ќе се заменат со нови.

„Во реновирањата учествуваше општината, но и донатори. Сакам јавно да се заблагодарам на донаторите коишто издвоија средства и помогнаа за инвестициите. Разговаравме со одговорната за образование во општината да донесеме и нови инструменти и се надевам дека за еден месец општината ќе набави за училиштето две гитари и 2-3 виолини. Подобри услови во сите училишта ни беше и ветување во кампањата, што го исполнуваме и може да се види дека се работи во сите основни и средни училишта“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

Пејачот и професор по пеење Ардит Стафа, син на музичарот Енвер Стафаи по кој е именувано училиштето истакна дека е горд што музичкото училиште во Гостивар со подобри услови ја поттикнува и гради љубовта кон музиката кај децата.

Во училиштето годинава се запишани околу 120 деца. Наставата е организирана на македонски, албански и турски јазик. Децата изучуваат солфеж и инструмент.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена