fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

МВР ги повика граѓаните да пријавуваат лихварство

Објавено

на

  Министерството за внатрешни работи отпочна оперативна акција за која велат дека има за крајна цел сузбивање на незаконската појава на позајмување на парични средства за несразмерна имотна корист (многу висока камата), позната како лихварство. Граѓаните можат анонимно да пријават лихварство на бесплатниот телефонски број 0800 00 201, односно да споделат корисни информации поврзани со санкционирање на ова кривично дело, соопшти МВР.

  Кривичниот законик лихварството го дефинира на следниот начин (член 260).:
  (1)     „Тој што за услугата што му ја прави на некое лице прима или договара за себе или за друг несразмерна имотна корист искористувајќи ја неговата тешка имотна состојба, тешките станбени прилики, нуждата, недоволно искуство или лекомисленоста, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години .

  (2)    Со казната од став 1 ќе се казни и што неовластено се занимава со давање пари или други потрошни предмети на заем со договор и притоа договара несразмерна имотна корист.

   

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!