fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

МВР: Кривична пријава за гостиварец, расчистено убиство

Објавено

на

Одделот за криминалистичка полиција – Секторот за општ и насилен криминал заедно со СВР Тетово  до ОЈО Тетово поднесе кривична пријава за сторено кривично дело „убиство“, предвидено и казниво по член 123 од Кривичниот законик, против А.А. 26 годишен жител на Гостивар.

По преземени низа на мерки и активности од страна на полициските службеници, расчистено е кривичното дело „убиство“, извршено во ноември 2017 година, при што лицето со огнено оружје го убил Б.И. од Скопје и неговото безживотно тело го оставил на локалниот пат кај с.Стримница, тетовско, соопшти МВР.

„Пријавениот се сомничи дека во временскиот период од 13/14 ноември 2017 година, а поради нерасчистени парични долгови, со огнено оружје  калибар 7,65 милиметри, го убил  Б.И.(34) од скопското село Љуботен, а потоа неговото тело го оставил на патот кон тетовското село Стримница, во месноста „Ледина“. На 30 ноември 2017 година беживотното тело на Б.И било пронајдено, по што полициски службеници на Одделот за криминалистичка полиција – Секторот за општ и насилен криминал и СВР Тетово извршиле комплетен увид и презеле повеќе координирани мерки и активности за целосно расчистување на случајот.“, стои во соопштението од СВР Тетово.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!