Поврзи се со нас

Македонија

МВР: Лажни наградни игри на социјалните мрежи, граѓаните да не наседнуваат

Министерството за внатрешни работи попладнево алармираше на појава на лажни наградни игри кои се појавиле на Фејсбук.

„На социјалната мрежа Facebook забележани се групи, кои, претставувајќи се како официјални групи на правни субјекти и државни институции во нашата земја, организираат разни наградни игри и ги доведуваат во заблуда граѓаните. Од граѓаните бараат да ги споделат нивните лични податоци и документи [лична карта, пасош] како и нивните податоци од платежни картички, а со единствена цел искористување на нивните лични податоци за понатамошни криминални активности. Апелираме до граѓаните да не наседнуваат на измами од ваков тип и да не ги споделуваат нивните лични податоци, а МВР презема активности во склоп на своите надлежности.“, предупредува МВР.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!