Поврзи се со нас

Македонија

МВР: Усогласување на минималната плата и покачување за 5% во септември

Објавено

на

Министерството за внатрешни работи информира дека платата на вработените ја исплатува врз основа на Законот за внатрешни работи и Колективниот договор и дека согласно новиот Закон за минимална плата, минималната бруто плата изнесува 26.422 денари.

-Платата за вработените  во  МВР, за најниското работно место, согласно систематизацијата на МВР, со статус на овластени лица и полициски службеници е над предвидената минимална плата, што дополнително би се зголемила со покачувањето од 5 отсто, што  ќе отпочне да се исплатува од септември 2022 година. За вработените во МВР, на кои им се исплатува плата по Закон за работни односи е извршено  усогласување  со минималната плата и, почнувајќи од март, сите вработени по овој Закон ќе имаат усогласени плати односно зголемени плати, наведува МВР во соопштение. 

Процесот  на исплата на плата, како и сите активности коишто се спроведуваат во МВР, подлежат на проверки и од тие причини, се додава во соопштението,  МВР и Македонскиот полициски синдикат (МПС)  побараа и добија мислење од Министерство за труд и социјална политика со кое е потврдена законската поставеност на процес на исплата на плати за вработените во МВР.

– Овој начин на исплата е во интерес на вработените и со основна компонента на плата, вредноста на часови прекувремена, ноќна, викенд, празник е поголемво однос на основна плата. МВР и МПС во наредниот период ќе се залагаат за доследно почитување на претходно договорениот процес на усогласување на плати во соработка со Владата на Република Северна Македонија  и Министерството за финансии ќе обезбеди средства за натамошно покачување на плати за вработени во МВР, соопшти  Министерството за внатрешни работи. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 6 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 9 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 9 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 11 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 13 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 13 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 14 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 15 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 16 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 17 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 17 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 18 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 18 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

MPB: Rregullim i pagës minimale dhe rritje me 5% në shtator

Објавено

на

Nga MPB bëjnë të ditur se paga e punëtorëve paguhet në bazë të Ligjit për punë të brendshme dhe të Kontratës Kolektive dhe se sipas Ligjit të ri për pagë minimale, paga minimale bruto është 26.422 denarë.

  • Paga për punonjësit në MPB, për vendin më të ulët të punës, sipas sistematizimit të MPB-së, me statusin e personave të autorizuar dhe punonjës policie është mbi pagën minimale, e cila do të rritet më tej me 5%. , e cila do të fillojë të paguhet nga shtatori 2022. Për të punësuarit në MPB, të cilëve u paguhet paga sipas Ligjit për Marrëdhëniet e Punës, është harmonizuar paga minimale dhe duke filluar nga muaji mars, të gjithë të punësuarit sipas këtij ligji do të kenë paga të harmonizuara, përkatësisht paga të rritura, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

Procesi i pagesës së pagave, si dhe të gjitha aktivitetet që kryhen në MPB, janë objekt i inspektimeve dhe për këtë, thuhet në deklaratë, MPB-ja dhe Sindikata e Policisë së Maqedonisë (MSHP) kërkuan dhe morën mendim nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale është konfirmuar statusi ligjor i procesit të pagesës së pagave për punonjësit në Ministrinë e Punëbe të Brendshme.

  • Kjo mënyrë pagese është në interes të punonjësve dhe me komponentin bazë të pagës, vlera e orëve jashtë orarit, natës, fundjavës, pushimit është më e lartë në raport me pagën bazë. Ministria e Punëve të Brendshme dhe MSHP-ja në periudhën e ardhshme do të angazhohen për respektimin e vazhdueshëm të procesit të harmonizimit të pagave të dakorduara më parë në bashkëpunim me Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministria e Financave do të sigurojë mjete për rritje të mëtutjeshme të pagave për punonjësit e MPB-së, tha MPB.

Популарно изминативе 100 дена