fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

МЗ: На болничко лекување во земјава 1.699 ковид пациенти, во Гостивар 39

Објавено

на

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во болниците низ земјава (без Скопје) е пријавено дека се лекуваат вкупно 996 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти МЗ.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 124 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 85 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 41 пациент, во Велес 97 болни, а во Куманово 116.  Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 100 пациенти, во Прилеп 127, во Гостивар 39, а во Струга 23 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 97 пациенти, во Кочани 28 во Кичево 34, Кавадарци 64, а во Гевгелија 21 лице позитивно и суспектно на коронавирусот.

„Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1699 и има околу 340 празни болнички кревети во ковид центрите. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.“, наведуваат од Министерството.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!