Поврзи се со нас

Македонија

МЗ: Од јануари ќе се исплаќа надомест за специјализантите кои започнаа со специјализација во септември годинава

Објавено

на

Од јануари 2022 година ќе почне да им се исплаќа месечниот надомест на приватните специјализанти кои започнаа со специјализација од септември 2021 година, информира Министерството за здравство.

-На специјализантите ќе им се исплатат и заостанатите месечни надоместоци, односно од септември заклучно со крај на 2021 година,  соопшти Министерство за здравство.

Од министерството посочуваат дека првпат, почнувајќи од 2018 година, приватните специјализанти за својот труд земаат месечен надомест во висина од просечна плата на општ лекар. Претходно приватните специјализанти, за време на специјализацијата работеа без пари. Освен месечен надомест, од 2021 година, на приватните специјализанти им се плаќа здравствено осигурување и платени им се дежурствата.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

MSH: Nga Janari për specializantët që kanë filluar me specializimin në Shtator të këtij viti do t’u paguhet kompensim

Објавено

на

Nga Janari 2022 do të fillojë të paguhet pagesa mujore për specializantët privatë që kanë filluar specializimin në shtator të 2021-shit, njofton Ministria e Shëndetësisë.

  • Specializantëve do t’u paguhen edhe shtesat mujore të vonuara, pra nga shtatori deri në fund të vitit 2021, tha Ministria e Shëndetësisë.

Ministria bën me dije se për herë të parë, duke filluar nga viti 2018, specializantët privatë për punën e tyre marrin një kompensim mujor në masën e pagës mesatare të mjekut të përgjithshëm. Më parë, specializantët privatë punonin pa para gjatë specializimit. Krahas tarifës mujore, nga viti 2021, specializantëve privatë do t’ju paguhet edhe sigurimi shëndetësor dhe kujdestaritë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена