fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

МЗ побарало да им се дадат картички на вработените на инфективно во Гостивар кои најавија штрајк

Објавено

на

По реакциите на вработените на Инфективното одделение во Гостивар дека останале без домашни платежни картички и најавите за штрајк, Министерството за здравство се заложи да ги добијат. Од Министерството информираат дека побарале од Фондот за здравствено осигурување и Генералниот секретаријат во Владата да им се дадат домашни платежни картички на здравствените работници од инфективното одделение во гостиварската болница за месеците март и април.

Тимот на инфективно, пред неколку дена јавно изрази револт и разочараност што не им се дадени  картички, кои Владата ги вети за медицинарите вклучени во борбата против коронавирусот. Тие реагираа дека секојдневно се во првата борбена линија во лекувањето на пациентите со ковид. Работата е стресна, исцрпувачка и ризична, а останале без тоа што им било ветено како здравствени работници.

На Инфективното одделение во болницата во Гостивар од март до август биле згрижени вкупно 168 пациенти со ковид, со просек од 10 дена хоспитализација. Одделението брои 31 вработен.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!