Поврзи се со нас

Спорт Македонија

МЗ: Во моментов не знаеме кога повторно ќе има фудбал во Македонија

Фудбалската федерација на Македонија официјално доби одговор од Министерството за здравство од каде побара мислење за тоа кога би можело фудбалерите да се вратат на теренот и евентуално доигра фудбалското првенство, при што доби неодреден одговор.

„Министерството за здравство известува дека по однос барањаето на Фудбалската федерација на Македонија имајќи ја во предвид епидемиолошката состојба во државата, во моментов не сме во можност да дадеме временска рамка за тоа кога би можело да се изврши доигрување на првенството 2019/2020. При тоа би сакале да ви обрнеме внимание дека во секоја земја има различен пристап во справувањето со коронавирусот, различен почеток на епидемијата, различен момент на утврдување, како и различни прогнози“, се вели во одговорот на Министерството.

Од ФФМ велат дека одлуката за почеток на одигрување на натпреварите ќе биде донесена согласно препораките од надлежните државни тела.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 37 минути

Разрешен Реисот на ИВЗ, Гостиварскиот Муфтија назначен за вршител на должноста

Македонијапред 1 час

МЗ: Новозаболени 25 лица, оздравени 17, починати пациенти од Тетово, Струга и Скопје

Гостиварпред 2 часа

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 3 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 5 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 6 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 20 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 20 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!