Поврзи се со нас

Вести

На Димитар од Гостивар му е неопходна нашата помош-Да донираме!

Објавено

на

 

Дваесетгодишниот Димитар Дојчинов од Гостивар се соочува со сериозен здравствен проблем и потребна му е помош и поддршка во борбата за подобро здравје. Димитар боледува од ретка болест, прогресивна мускулна дистрофија – Бекер (BMD) која предизвикува изумирање на мускулните влакна, мускулна слабост и атрофија, се до комплетна парализа. Лекувањето на оваа тешка болест може да се изведе во медицински центар за матични клетки во Пекинг, Кина. Но, двонеделниот третман за операција, имплантација на матични клетки, физиотерапија, медицински услуги, сместување без останати трошоци (превоз, храна итн.) чини 18.000 долари, сума којашто Димитар и неговото семејство не можат да ја подмират сами.

Со надеж дека гостиварци ќе го отворат своето срце и им излезат во пресрет да му помогнат на еден млад сограѓанин, семејството и пријателите испраќаат апел за донирање средства. Пари може да се донираат со повик на телефонските броеви: 143-106 за Т-мобиле и 143-483 за ВИП корисници. Средства може да се уплатат и на жиро сметка: 240347107547554  Уни банка.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена