fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

На државно ниво до 17 часот гласале 38,26% од избирачите

Објавено

на

Државната изборна комисија објави дека до 17 часот излезноста на Претседателските избори 2019 на државно ниво изнесува 38, 26% проценти. Од вкупниот број гласачи во избирачкиот список, 1.808.131 правото на глас го искористиле 690.082.

„Според досегашното темпо очигледно е дека ќе биде надминат потребниот цензус за успешност на вториот круг од претседателските избори“, рече на последната прес конференција, претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски.

Поголема излезност, од над 50% се бележи во општините: Делчево, Демир Капија, Кратово, Крушево, додека меѓу општините со најнизок одзив се: Арачиново, Боговиње, Брвеница, Гостивар, Врапчиште, Липково.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!