Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 05/05/2019 | 18:02

На државно ниво до 17 часот гласале 38,26% од избирачите

Државната изборна комисија објави дека до 17 часот излезноста на Претседателските избори 2019 на државно ниво изнесува 38, 26% проценти. Од вкупниот број гласачи во избирачкиот список, 1.808.131 правото на глас го искористиле 690.082.

„Според досегашното темпо очигледно е дека ќе биде надминат потребниот цензус за успешност на вториот круг од претседателските избори“, рече на последната прес конференција, претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски.

Поголема излезност, од над 50% се бележи во општините: Делчево, Демир Капија, Кратово, Крушево, додека меѓу општините со најнизок одзив се: Арачиново, Боговиње, Брвеница, Гостивар, Врапчиште, Липково.

Напишете коментар